Zaļo vārnu pārim ģimenes pieaugums - izšķīlušies trīs mazuļi

Latvijā viena no retāk sastopamajām putnu sugām ir zaļā vārna. Tās manītas tikai dažās vietās. Vienā no ligzdošanas vietām - Ādažu militārajā poligonā, kur uzstādīti putnu būri -, šajās dienās īpašs notikums. Izšķīlušies mazuļi.

Ādažu militārajā poligonā, kur uzstādīti speciāli būri zaļajām vārnām un viņu ikdienu var vērot tiešsaistē, sagaidīts mirklis, kad no olām izšķīlušies trīs mazuļi. Ornitologs Edmunds Račinskis stāsta, ka par vecākiem kļuvis jauns pāris. Šāds dējums esot ļoti labs rādītājs. “Mēs runājam par zaļo vārnu šoreiz. Tā ir viena no retākajām ligzdojošām putnu sugām Latvijā mūsdienās. Līdz pagājušā gadsimta vidum tā bija diezgan bieži sastopama visā Latvijā lielā skaitā, tos bija tūkstošos populācijas lielums. Tagad tā ir palikusi vien Pierīgā,” stāsta Edmunds Račinskis, ornitologs.

Pētnieks stāsta, ka Latvijā ir sastopamas vien astoņas ligzdas, kurās ligzdo sešpadsmit putnu pāru. Zaļo vārnu galvenā ligzdošanas vieta ir Garkalnes mežu dabas lieguma teritorijā. Ādažu poligonā šie putni pirmo reizi ir manīti 2006. gadā, nākamajā gadā tiem tika izvietoti arī būri. “Tā ir ekoloģiski šaura specializēta suga, kurai vajag gan īpašu dzīves vietu, gan barību. Viņi ligzdo dabiski lielos dobumos, kur ar laiku tomēr ir nepietiekami daudz un barojas ar lieliem kukaiņiem, kuru skaits acīmredzami pēdējā laikā samazinās,” pauž Edmunds Račinskis.

Zaļās vārnas ir siltummīloša suga, kuru biežāk var sastapt Centrāleiropā un Vidusjūras reģionā, bet tās ir sastopamas arī Skandināvijas valstīs. Latvijā vienā ligzdā parasti zaļajai vārnai ir divas līdz piecas olas. Ornitologs min, ka nākotne šai sugai nav labvēlīga. “Ja mēs spriežam par varbūtēju scenāriju pēc līdzšinējām tendencēm, tad tas nav nekas optimistisks. Ligzdojošo pāru skaits Latvijā ir zemākais pēdējo desmit vienpadsmit gadu laikā, varbūt ilgākā laikā, iespējams, turpinās šīs sugas izzušanas tendence, kas ir aizsākusies jau pagājušajā gadsimtā. Mēs vienkārši esam aculiecinieki tam, kā zaļās vārnas pakāpeniski no Latvijas pazūd.”

Šai sugai ir vairāki apdraudējumi - ne vien caunas, barības zudums un nepiemērota ainava, bet arī mednieku aktivitāte migrācijas laikā, tā atzīst Vides un poligona pārvaldības departamenta vecākā referente Ieva Mārdega. “Migrācijas ceļā viņas tiek šautas Vidusjūras teritorijā. Kad atgriežas viņas caur Arābijas pussalu, tur arī diemžēl tiek medītas.”

Ieva Mārdega piebilst, ka zaļās vārnas mazuļi ligzdā atradīsies vismaz trīs nedēļas, kamēr tiem atvērsies acis, putnēni pilnībā būs klāti ar spalvām, pēc tam nāksies šķirties no vecākiem un doties patstāvīgā dzīvē. Jau augusta beigās zaļo vārnu mazuļiem būs jāpievar pirmais tālais lidojums uz siltajām zemēm.

 


Foto: Ieva Mārdega, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs