Zasas aptieka jau vairāk nekā gadu nespēj piesaistīt farmaceitu

Jēkabpils novadā turpinās nedienas ar Zasas aptieku. Jau vairāk nekā gadu Zasas iedzīvotājiem nav iespējas iegādāties medikamentus vietējā aptiekā, jo tā nestrādā. Iemesls – nespēja piesaistīt farmaceitu. Mēģinot glābt situāciju, pašvaldība aptieku pārdeva medicīnas uzņēmumam, kas solīja nodrošināt aptiekas darbību, bet solījums tā arī nav īstenots. Tagad pašvaldības un uzņēmuma starpā sākusies tiesvedība.

Pirms vairāk nekā gada Zasas iedzīvotāji pauda prieku par to, ka vietējā aptieka atsākusi darbu, jo kādu laiku tā nestrādāja – no darba bija aizgājusi līdzšinējā farmaceite. Toreiz aptieka bija pašvaldības kapitālsabiedrība, tādēļ vietvara meklēja un atrada jaunu darbinieci, kura nodrošināja aptiekas darbu vismaz reizi nedēļā. Tomēr iedzīvotāju prieks bija īss – drīz vien iestādes durvis klientiem atkal tika aizslēgtas. Arī šoreiz iemesls – farmaceita trūkums. Kad pirms aptuveni gada Jēkabpils novada pašvaldība izsolē pārdeva Zasas aptieku vienīgajam pretendentam – SIA “ForteMed”, no uzņēmuma tika sagaidīts aptiekas nepārtraukts darbs. Tomēr iestāde darbu tā arī neuzsāka. Nu jau vairāk nekā gadu Zasas iedzīvotājiem jāmēro vairāk nekā 30 kilometru garš ceļš uz Jēkabpili, lai saņemtu farmaceitiskos pakalpojumus.

Zasas aptieka nestrādā kopš 2023. gada janvāra. Vietvara vairākkārt aicināja uzņēmuma pārstāvjus nodrošināt farmaceitiskos pakalpojumus, bet bez rezultātiem. Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers: “Pašvaldība vairākkārtīgi viņu brīdināja, jo aptiekas pakalpojumi Zasā netika sniegti, un pašvaldība izmantoja pārdošanas līguma doto iespēju – nolēma lauzt līgumu ar šo Zasas aptiekas ieguvēju. Ir notikusi dažāda sarakste starp abām iesaistītajām pusēm. No pretējās puses ir solījumi – atsāksim. Solījumi, ka meklējam darbinieku, ka darbinieks jau teju atrasts un strādās, bet diemžēl tie vairāk nekā pusgada laikā nav izpildīti. Un pašlaik pašvaldība iesniegusi prasību tiesā. Viņi nepamet tās telpas un nepārreģistrē juridisko adresi. Tās ir pašvaldības telpas.”

Vienpusēji laužot nomas līgumu par pašvaldības telpu nomu, vietvara bija noteikusi, ka uzņēmumam SIA “Zasas aptieka” līdz 2023. gada 31. oktobrim jāatbrīvo telpas, tomēr tas joprojām nav izdarīts. Tādēļ pašvaldība iesniegusi prasības pieteikumu tiesā par SIA “Zasas aptieka” izlikšanu no nedzīvojamām telpām, un šobrīd norit tiesvedības process. “Jēkabpils pašvaldība lauza šo līgumu, ko mēs apstrīdējām tiesā, jo uzskatām, ka tas ir pretlikumīgs. Domes lēmumā teikts, ka lauzts līgums tādēļ, ka mums ir nesamaksāts rēķins. Tas ir samaksāts,” saka SIA “Zasas aptieka” prokūrists Vjačeslavs Dubovskis.

Domes lēmumā par nomas līguma laušanu tiešām pieminēts telpu nomas maksas parāds, tomēr šajā pašā lēmumā bija uzsvērts arī nomas līguma punkts par telpu lietošanas mērķi – farmaceitiskās darbības nodrošināšana, kas ilgstoši nav veikta. Arī šobrīd vietvarā uzsver, ka tas arī ir nomas līguma laušanas iemesls. Uzņēmumā skaidro, ka ieguldīts liels darbs sertificēta farmaceita meklēšanā, bet līdz šim tas nav izdevies. Dubovskis: “Bija pieteikušās dažādas personas, kuras bija piekritušas strādāt, bet pēc kaut kādiem nezināmiem apstākļiem, sarunājoties ar kaut kādām nezināmām personām, strauji atsakās to darīt. Mums nav zināms, kas tur ir par pamatojumu, bet, protams, joprojām ir cerība atjaunot to darbību. Mēs samaksājām naudu par šo kapitālsabiedrību. Mums negribas to naudu pazaudēt. Tā ir diezgan liela nauda – 11 tūkstoši, praktiski 12 tūkstoši eiro. Kopā ar jau veiktām nelielām investīcijām tie ir virs 12 tūkstošiem, plus parādi – 13 tūkstoši. Kopumā 25 tūkstoši mīnusā. Protams, mēs ļoti meklējam to cilvēku, bet situācija ar farmaceitiem ir tāda, kāda ir.”

Kamēr starp pašvaldību un uzņēmumu rit tiesvedība, Zasas iedzīvotājiem jāsamierinās ar situāciju, un nav zināms, kad vietējie iedzīvotāji atkal varēs iegādāties medikamentus tuvāk dzīvesvietai.