Ždanokas nodevība nav pārsteigums

Eiroparlamenta deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka vairāk nekā divdesmit gadus aktīvi sazinājusies ar Krievijas Federālo drošības dienestu, veicot neatkarīgai Latvijas valstij naidīgas darbības, var secināt ārzemju izmeklējošo žurnālistu “The Insider”, “Re:Baltica” un “Delfi.ee” veiktajā pētījumā. Sabiedrības vairākums sociālajā vietnē “X” pauž neizpratni, kāpēc strādāšanu Krievijas labā atklājuši ārzemju žurnālisti. Nu publiski izskanējušai informācijai uzmanību pievērsīs arī Valsts drošības dienests. 

Eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka ilgus gadus no tribīnes apgalvojusi par nacisma atdzimšanu, krievu valodas diskrimināciju Baltijas valstīs un citiem Krievijai būtiskiem tematiem. 

Atmodas laikā pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās Ždanoka bija Interfrontes pusē un 1990. gada 4. maijā LPSR Augstākajā padomē nenobalsoja par Latvijas neatkarību. 2012. gadā viņa bija viena no redzamākajām personām, kad tika ierosināts valodas referendums, lai piešķirtu krievu valodai valsts valodas statusu mūsu valstī. 2014. gadā kad Krievija okupēja Ukrainas sastāvā esošo Krimas reģionu, Ždanoka bija Krievijas organizētā pseidoreferenduma par pievienošanos Krievijai “novērotāja”. Paziņojumā no Krimas viņa apgalvoja, ka neesot tur redzējusi Krievijas armiju vai “zaļos cilvēciņus”. Ždanoka noliedz, ka sadarbojusies ar Krievijas Federālo drošības dienestu.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis sarunā ar ReTV uzsver, ka situācija pārrunāta ar drošības iestāžu vadību. “Esmu šo pētījumu pārrunājis ar Valsts drošības dienesta vadītāju Mežvieta kungu. Attiecībā uz to dati tiks salīdzināti ar tiem, kas jau ir pieejami drošības iestādēm, un pārbaude tiks veikta. Tas, kas tur parādīsies, ja tas nav mūsu drošības dienestu rīcībā, tās veiks pārbaudi un nāks klajā ar secinājumiem. Gaidīsim drošības iestāžu secinājumus arī Nacionālajā drošības komisijā.”

“The Insider” nopludinātajās Tatjanas Ždanokas un Krievijas specdienestu sarunās lasāms, kā Ždanoka vairākkārt atskaitās par Krievijas informatīvā naratīva izplatīšanu Latvijā un Eiropā, pieprasa naudu Georga lentīšu izgatavošanai. Saeimas deputāts Edvīns Šnore uzskata, ka Ždanokas darbība pret Latviju bijusi ilglaicīga. “Faktiski no pirmās dienas darbojas pret Latvijas interesēm. Nekādi nav pa visiem šiem 30 gadiem atradies pavediens, kādā veidā to izbeigt, tas nav apmierinoši. Es domāju, ka daudz kas dienestiem pēc šī gadījuma ir jāpārdomā un darbība jāinteficē uz priekšu.” 

“Latvijas Avīze” politikas nodaļas vadītājs Māris Antonēvičs: “Par ietekmes aģenti Ždanoku varētu vērtēt bez visiem jaunatklājumiem, jo viņa ir veikusi daudzas darbības, lai stiprinātu Krievijas ietekmi Latvijā, Eiropā, leģitimizētu Krievijas nelikumīgas darbības, piemēram, Krimas aneksiju, piedaloties kā “novērotāja” “referendumā”. Tā kā ietekmes aģentes nosaukumu viņa jau bija līdz šim nopelnījusi. Tagad viņa ir tāda īstā aģente, kas nodod informāciju, saņem uzdevumus. To mēs esam papildus uzzinājuši.”

Māris Antonēvičs sagaida asu rīcību Ždanokas gadījumā, kā arī Valsts drošības dienesta rīcību jaunu aģentu atklāšanā. “Svarīgi, kas ir šobrīd, kuri vēl nav izgaismoti, kurus mēs vēl neredzam, šeit būtu ļoti svarīgi Valsts drošības dienesta funkcija. Un es ļoti ceru, ka tur to saprot, iegulda visu, tas tomēr ir diezgan izšķirošs jautājums mūsu drošībai. Ne tikai tas, kāda būs mūsu armija, bruņotie spēki sagatavoti, bet arī iekšējā drošība.” 

Darba dienas noslēgumā Valsts drošības dienests paziņoja, ka vērtēs publiski izskanējušo informāciju par Ždanokas sadarbību ar Krieviju. “Apvienotais saraksts” aicina atbildīgās institūcijas nekavējoties lemt par tūlītēju partijas “Latvijas Krievu savienības” darbības apturēšanu, raidot skaidru signālu, ka Latvijas drošības apdraudējumi netiks paciesti.


Foto: Zane Bitere/LETA