Zelts Pekinā, jaunā talanta zaudēšana, neziņa par nākotni vīrusa ietekmē - 2021.gads sportā

Sportā emociju gamma ir plaša - no uzvaras priekiem līdz zaudējumu asarām. Divi spilgtākie notikumi ir Latvijas “3x3” basketbola izlases vēsturiskā uzvara Olimpiskajās spēlēs un hokejista Matīsa Kivlenieka došanās aizsaulē. Šie nebija vienīgie notikumi, kas raksturo 2021. gadu Latvijas sportā.

Gada emocionālāko uzvaru šogad pasniedza Agnis Čavars, Nauris Miezis, Kārlis Lasmanis un Edgars Krūmiņš. “3x3” basketbola izlase kļuva par vēsturē pirmajiem Olimpiskajiem čempioniem šajā sporta veidā. Septiņās grupu turnīra spēlēs tika piedzīvoti trīs zaudējumi, savukārt izslēgšanas spēlēs pārliecinošs sniegums, kas nesa arī karalisko cēlmetālu.

Latvijas izlase pēc uzvaras Olimpiskajās spēlēs prēmijās ieguva vairāk nekā 400 tūkstošus eiro. Šogad valsts kopā sportistu, treneru, sporta federāciju un komandas apkalpojošo personālu prēmijās izmaksāja 2,5 miljonus eiro. Kā norāda Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), tad sporta nozarei pašai esot jāizrāda vēlme sakārtot prēmēšanas sistēmu. “Jāatrod ir līdzsvars, nesaku kategoriski, ka esmu pret prēmijām, bet esmu pret sistēmu, kāda ir šobrīd. Tā ir ačgārna, ja katru gadu jāklausās, kāpēc darāt tā vai šā, tad kaut kas nav kārtībā,” saka Sandis Riekstiņš, IZM Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs.

Šis jautājums tikšot vairāk aktualizēts nākamajā gadā. Šogad, ja lielus prieku sagādāja “3x3” basketbola izlase, tad Latvijas basketbola izlase pirmo reizi kopš 1999. gada nespēja kvalificēties Eiropas čempionātam, to pašu neizdevās izdarīt arī sieviešu valstsvienībai.

Apjomīgu darbu, kas rezultējās veiksmīgā turnīrā paveica Latvijas hokeja federācija, kas 110 dienu laikā Rīgā noorganizēja Pasaules čempionātu hokejā 16 valstsvienībām. Iesākumā bija plānots, ka Latvijas galvaspilsētā uzņems vienu grupu spēles, bet otras - Baltkrievijā. Taču politiskās situācijas dēļ baltkrieviem turnīra organizēšana tika atņemta. Tiesa gan -Latvijas valstsvienība turnīru noslēdza vien 11. vietā, lai gan čempionāta sākumā mājinieki ar divi pret nulle pirmo reizi vēsturē pārspēja Kanādas izlasi. Spēles galvenais varonis ar 38 atvairītiem metieniem bija Matīss Kivlenieks. Un te Latvijas sporta dzīvē ienāk melnā līnija. “Vismelnākais notikums Latvijas sportā - ļoti skumjš notikums ir Matīsa Kivlenieka došanās aizsaulē ceturtajā jūlijā ASV neatkarības dienā - ļoti nelāgs gadījums. Tas papildina to kartotēku, kur krājas to Latvijas hokejistu biogrāfijas, kuri devušies aizsaulē,” pauž Mārtiņš Kļavenieks, Latvijas radio sporta žurnālists.

Šī gada apspriestākais sporta objekts bija Daugavas stadiona ledus halles būvniecība, kas noslēdzās pēc noteiktā termiņa - tajā bija daudz nepilnību, no kurām dažas vēl tiek novērstas tagad, bet kopējā halles kvalitāte esot augstā līmenī. Blakus Daugavas stadiona ledus hallei 2023. gadā vajadzētu būt gatavai vieglatlētikas manēžai, taču pagaidām būvniecība šajā objektā vēl nav sākusies. Tikmēr Valmierā šogad atvērta modernākā vieglatlētikas treniņu un sacensību vieta Baltijā. Sporta manēža kā Jāņa Daliņa stadions Latvijā tika gaidīts ilgi, kopējās tā izmaksas ir 21 miljons eiro, taču tā vērtība ir neizmērojama, īpaši to atzīmē tie sportisti, kuri Latvijai medaļas jau ir izcīnījuši.

Vēl viens skandāls sporta nozarē šogad bija Latvijas futbola Virslīgas Jūrmalas “Noah”, kas sezonas sākumā netika pielaista sacensībām neatbilstošu klubu licencēšanas noteikumu dēļ. Pēcāk komanda tomēr pievienojās turnīram, bet drīz vien izstājās.

2021. gads ir noslēguma fāzē, bet skaidrs, ka 2022. nesīs jaunas emocijas, cerams - arī medaļas. Pirmais lielais sporta notikums - ziemas Olimpiskās spēles Pekinā. Savukārt tepat Latvijā arī norisināsies vairākas pasaules līmeņa sacensības, kam valdība piešķīrusi vienu miljonu un mazliet vairāk nekā 306 tūkstošus eiro.

Skaidrs, ka šis gads aizvadīts ar negatīvu zīmi - nav notikuši daudzi sporta pasākumi, iztrūkuši treniņi. Nākamais gads turpinās būt kovida ietekmē, tāpēc arī vēl nav simtprocentīga skaidrība par gaidāmajām Olimpiskajām spēlēm Pekinā, kā arī nav skaidrības par daudzu sporta nozaru nākotni Latvijā.


Foto: Freepik