Zemeņu lauki varot nepārdzīvot darba roku trūkumu

Zemeņu lauki Zemgalē pārdzīvojuši laika apstākļu radīto krīzi, bet varot nepārdzīvot darba roku trūkumu. Uzrunātie zemeņu audzētāji teic, ka ogas šogad nogatavojas vienlaicīgi, dažkārt būtu jālasa pat divreiz dienā. Atrast sezonas darbu strādniekus gan esot praktiski neiespējami. Visbiežāk izdevies piesaistīt tikai trešo daļu nepieciešamo darbinieku.

Neraugoties uz pārāk vēso maiju, sauso un svelmaino jūniju, pirmsjāņu nedēļā uz tirgus galdiem ievestās zemenes nomainīja Latvijas raža. “Zemenes aug ļoti labi, vajag tikai ļoti daudz laistīt, viss būs kārtībā. Saule nemaisa, varbūt ļoti ātri nogatavojas,” saka Marina Kovaļevska, zemeņu audzētāja no Ozolnieku novada.

Nelielajās saimniecībās talkā tiekot aicināti radi un draugi, bet lielākajās, kur gardākās Latvijas ogas aizņem vairākus hektārus, tā jau gadiem esot lielākā problēma. “Atsaucība. Zvana dzērāji, kuri jau no paša rīta divus vārdus nevar kopā salikt. Skolniekus mēs neņemam, jo vienkārši vecāki viņus nav iemācījuši strādāt, viņi vienkārši atnāk uz lauka, ņirgājas par otra darbu. Vedam iekšā ārzemniekus, trešo valstu pilsoņus. Uz mūsu laukiem ir vajadzīgi trīsdesmit cilvēki, šobrīd ir deviņi,” pauž Taiga Herbsta, z/s “Namnieki” saimniece.

Lielākā daļa atbraucēju ir no Ukrainas. Larisa stāsta, ka strādājusi rūpnīcā par prečzini, bet, kad tā slēgta, palikusi bez darba. “Cenšamies, ogas te ļoti skaistas. Teicamas. Protams, var nopelnīt, bet tas nav viegli, ir grūti.”

To, ka strādniekus vajadzēs ievest, “Namniekos” sapratuši jau sen, tāpēc uzbūvēta arī dzīvojamā ēka, par kuru īre netiekot prasīta. Tomēr arī viesstrādnieku ievešana ar katru gadu kļūst sarežģītāka, un, līdz ar Covid-19 pandēmiju, tas esot vēl grūtāk. “Kariņš tikai bļauj, ka jāizmanto vietējais darbaspēks. 70 000, ja nemaldos, bija bezdarbnieki, nu, tad, lai viņš parāda, kā to var dabūt gatavu. Lai viņš ieliek pats sludinājumu NVA. Tad redzēs, kas viņam zvanīs,” saka Juris Herbsts, z/s “Namnieki” saimnieks.

Šogad sezonas darbu vakanču aizpildīšanai NVA rīko arī īpašu akciju. Katrā Zemgales reģiona NVA filiālē sludinājumus ievietojušas vien vidēji četras saimniecības.

Zemenes drīz vien nomainīs mellenes, avenes, garšaugi un dārzeņi, kuru novākšanai nepieciešamas darba rokas. Ja tās nevarēs atrast, varot pienākt diena, kad Latvijā audzētas ogas vai dārzeņi var kļūt par īpašu retumu.

 


Foto: FreePik