Zemessardze Latgalē demonstrē jauno tehniku

Bruņu transportieri “Patria”, kā arī jaunākais medicīnas ekipējums ir vieni no būtiskākajiem Zemessardzes tehniskā aprīkojuma papildinājumiem šajā vasarā. Zemessardzes bataljons Rēzeknē ir visā Latvijā pirmais, kam šis tehniskais nodrošinājums piegādāts un jau izmantots apmācībās. Zemessardzes 31. gadadienā jaunais ekipējums pirmo reizi izmantots arī paraugdemonstrējumos.

Jaunās bruņumašīnas “Patria 6x6” ir nozīmīgākais elements paraugdemonstrējumā, ar ko imitētā kaujas laukā karavīri-glābēji nogādā cietušos uz mobilo aprūpes punktu. Bataljons Rēzeknē ir pirmais Latvijā, kas sācis saņemt jaunās bruņu tehnikas platformas, kopumā jau septiņus šāda veida transportlīdzekļus. Latvijas Republikas Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Egils Leščinskis: “Nodrošina pārvietošanos, mobilitāti, jāzina arī to, ka šī platforma ir arī peldoša platforma. Protams, man lepnums - tāpat kā visai aizsardzības nozarei - par to, ka šis ir kaut kas tāds, kas nav nopirkts pilnīgi no malas. Latvijas industrija ir iesaistīta šīs platformas ražošanā.”

Tāpat mācību izspēles gaitā Medicīnas rota veicot cietušo apskati izmantoja jaunāko neatliekamās palīdzības ekipējumu. Tas ir salīdzinoši viegls, uzstādāms ātri un iekļauj savstarpēji savietojamas medicīnas iekārtas no dažādām valstīm. “Pacients tiek stabilizēts, viņiem tiek sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība un viņš tiek sagatavots evakuācijai. “ROLE 2” ir jau daudz attīstītāks ekipējums, tur jau notiek ķirurģiskas manipulācijas. Tur strādā ķirurgi, anesteziologi, notiek arī laboratorijas testēšana un vizuālā diagnostika,” stāsta Kristīne Taukule, ģimenes ārste, Zemessardzes 3. Latgales brigādes Medicīnas rotas virsārste.

Paraugdemonstrējumā piedalījās arī Valsts robežsardzes Aviācijas pārvalde un imitēja pacienta nogādāšanu ar helikopteru uz slimnīcu tālākai aprūpei. Vērotāju vidū bija aizsardzības spēku komandieri no Igaunijas un Lietuvas.

Igaunijas Brīvprātīgās aizsardzības līgas “Kaitseliit” komandieris, brigādes ģenerālis Riho Uhtegi: “Tas ir svarīgi - nokļūt no vienas vietas uz citu pēc iespējas drošākā veidā. Tieši tāpēc mums ir vajadzīgi šādi bruņu transportlīdzekļi. Mums ir mašīnas, kas ir tādas pašas kā “Patria”, bet diemžēl tās neesam iepirkuši kopā, kā tas bija plānots sākotnēji.”

“Tagad, kad Ukrainā notiek karš, visiem ir jāgūst jaunas zināšanas, jāmeklē jaunus ceļus, jācīnās un jāmainās nepārtraukti. Mēs esam nelielas valstis un mums ir cieši jāsadarbojas. Mūsu karavīri ir izvietoti pie robežas ar Latviju. Mums tā ir tikai līnija, bet mūsu ienaidniekam – vājais punkts. Tāpēc, lai izvairītos no tā, mums ir daudz jātrenējas kopā un to mēs arī darām,” uzsver Linas Kubilius, Lietuvas Brīvprātīgās militārās organizācijas KASP komandieris, pulkvedis.

Tieši bruņotā ekipējuma atjaunošanā un mācību norisē aizsardzības nozare pēdējos gados investē arvien vairāk līdzekļu. Iecerēts, ka līdz šī gada beigām Zemessardze saņems vismaz vēl divas “Patria 6x6” platformas un nākamie, kam tās piegādās, būs 2. Vidzemes brigāde.


#SIF_NVZ2022