Zemessardzes novadu brigādēm - 30

Jūnijā un jūlijā paiet 30 gadi, kopš izveidotas Zemessardzes brigādes. Rīt ar svinīgiem pasākumiem apaļo jubileju atzīmēs 4. Kurzemes brigāde. Tās štābs atrodas Kuldīgā, bet centrālā mācību vieta ir Skrundas pusē. Bijusī Padomju armijas militārā pilsētiņa četru gadu laikā pārveidota par mūsdienīgu militāro poligonu “Mežaine”.

Par Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieri pulkvedis Andris Rieksts kļuva pirms pieciem gadiem, par savu pirmo lielo izaicinājumu sauc brigādes štāba pārdislocēšanu no Liepājas uz Kuldīgu 2018. gadā, bet ne mazāks izaicinājums bijis bijušo PSRS armijas militāro pilsētiņu pārveidot par mūsdienīgu militāro poligonu.

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris, pulkvedis Andris Rieksts saka: “Teikšu godīgi, kāda puse neticēja, ka mēs tik tālu tiksim, arī no maniem cilvēkiem skatījās skeptiski uz šīm lietām. Bet, atrodot vienmēr pareizos cilvēkus, tie, kas tic un redz gaismu tuneļa galā, kā līdz tai aiziet, līdz ar to mēs lēni gājām uz priekšu.”

Šobrīd bīstamākās ēkas no padomju laika mantojuma ir nojauktas, izveidotas trīs šautuves. Pievienotā vērtība bija daudzdzīvokļu ēkas, jo te ir lielākā vieta Baltijā, kur trenēt kaujas iemaņas pilsētvidē. “Piecstāvu mājas, praktiski visām ēkām piektie stāvi ir pārmūrēti, jumti bija bojāti, tad no augšas bija sākušas drupināties. Vēl gadi pieci, seši - nebūtu tur, ko savākt,” norāda Andris Rieksts.

Uz vienas no mājām izveidotas platformas, uz kurām no helikopteriem nolaisties speciālajām uzdevumu vienībām.

Jau par degradētu būvi kļuvusī Skrundas 2. vidusskolas ēka rekonstruēta un ir mācību centrs. Galvenokārt poligonā savas kaujas iemaņas trenē 4. Kurzemes brigāde, kurā ir pieci bataljoni, bet te brauc arī zemessargi no citām brigādēm, jaunsargi, arī valsts aizsardzības mācības skolēni un karavīri. Arī šobrīd te uz nedēļu uzturas zemessargi no 52. kaujas atbalsta bataljona. Zigmārs Turčinskis Zemessardzē ir jau 30 gadus. “Pārliecību pašiem par sevi, ka varam aizstāvēt savu zemi, ka esam gatavi, tas arī ir galvenais!”

Zemessardze izveidota 1991. gadā, savu 30 gadu jubileju svinēja pērn, savukārt novadu vienības, kas vēlāk tika pārveidotas par brigādēm, izveidoja pēc gada. Pavisam ir četras Zemessardzes brigādes kopā ar teju 9000 zemessargiem.


#SIF_NVZ2022