Zemgalē bez derīga Covid-19 sertifikāta trīs Jelgavas novada deputāti

Ne attālināti, ne klātienē no 15. novembra bez sadarbspējīga vakcinēšanas vai pārslimošanas sertifikāta darboties nevarēs arī pašvaldību domēs ievēlētie deputāti. Zemgales plānošanas reģionā bez “zaļā sertifikāta” ir trīs deputāti Jelgavas novadā. Uzrunātie iedzīvotāji piekrīt, ka uz deputātiem jāattiecina tādas pašas prasības kā pašvaldību iestāžu darbiniekiem. Vien viņi arī gribētu zināt, kuri deputāti izniekojuši tiem piešķirto uzticības mandātu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pašvaldības brīdinājis, ka arī novadu domēs no 15. novembra darbu varēs turpināt tikai tie deputāti, kuri var uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Zemgales plānošanas reģionā “zaļais sertifikāts” neesot tikai trīs Jelgavas novada domes deputātiem. Kā skaidro domes priekšsēdētājs, divi no trīs nevakcinētajiem deputātiem esot solījuši griezties konsīlijā pēc atzinuma, kas atbrīvotu no vakcinēšanās. “Tur es neko nesaku, ja ir pamatots iemesls. Bet viens deputāts, kurš ir iespītējies un visu laiku stāsta, ka nevajag [vakcinēties], es uzskatu, ka tas nav labi, bet nevaru viņu iespaidot. Ar šo cilvēku es esmu runājis vairākas reizes, bet tas ir pilnīgi bezjēdzīgi,” saka Ziedonis Caune, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

Trīs deputāti bez sadarbspējīga sertifikāta pārstāvot trīs politiskos spēkus. Datu aizsardzības likums gan liedz tos atklāt. Ozolnieku iedzīvotāji, kuri aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās Jelgavas novadā piedalījās visaktīvāk, teic, ka nevakcinēto deputātu atstādināšanu atbalsta, bet labprāt gribētu zināt, kuri tautas kalpi izniekojuši viņiem doto uzticības mandātu. “Tautai prasa, tad tautas kalpiem arī tas jādara. Vienādi būtu jābūt visiem. Viņi arī būtu ar likumu jāatstādina - tāpat kā darbinieki, ja viņš nevar strādāt. Tas arī parāda, kādi viņi ir kā cilvēki. Viņi nepilda prasības, bet no cilvēkiem to prasa,” saka kāds Ozolnieku iedzīvotājs.

Par to, kā juridiski pareizi nevakcinētos deputātus atstādināt no pienākumu pildīšanas, īstas skaidrības gan nav. “Vietnieku vai komiteju vadītāju atstādināt uz trīs mēnešiem es varu ar pirmdienu. Nav problēmu, bet atņemt mandātu es nevaru. Nav man tādu tiesību. Arī dome nevar atņemt. Pagaidām. Ja Saeima šonedēļ nobalsos par to speciālo likumu, ka varēs atņemt mandātu, bet, vai nobalsos, es stingri šaubos, jo juristi tur savstarpēji cīnās,” pauž Ziedonis Caune.

Pašreiz deputāti bez sadarbspējīga sertifikāta kopumā Latvijā ir divdesmit pašvaldībās, bet to skaits ir neliels.


Foto: Freepik