Zemkopības ministrs uzskata, ka visas zemnieku izvirzītās prasības ir izpildītas

Tikai mirkli pirms vērienīgajām protestu akcijām šodien zemkopības ministrs tikās ar lauksaimnieku organizācijām. Ministra ieskatā gandrīz visas izvirzītās zemnieku prasības jau esot izpildītas. Arī samilzušo jautājumu par Krievijas preču importu jau pirmdien skatīšot koalīcijas partneri un deputāti. Tikmēr zemnieki uzskata, ka izpildīta ir tikai viena prasība, pēkšņā tikšanās ir tikai ministra vēlme izvairīties no protestiem.

Vērienīgās lauksaimnieku protestu akcijas reģionos sāksies pirmdien, bet jau šodien Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra pagalmā ieripoja vairāki traktori. “Gribējām parādīt tomēr sevi arī šodien, lai nebūtu tā, ka tiek pamests viss zem paklāja. Sagaidīsim ministru arī šodien ar traktoriem un atgādināsim par sevi,” saka z/s “Strautnieki” pārstāvis Ēriks Strautnieks.

Lauksaimnieku organizāciju tikšanos ar zemkopības ministru gaidāmo protestu priekšvakarā, sabraukušie zemnieki sauc par ministra vēlmi izbēgt no protestu akcijas, nevis vēlmi sakārtot samilzušās problēmas. “Krauzes kungs saprot, ka būs protesti. Izskatās, ka vairāk vai mazāk viņš grib glābt situāciju. lai nebūtu tie protesti, piedāvāt risinājumus, bet tie visi procesi ir vilkušies no novembra, no Slampes pasākuma. Visas tās prasības, ko mēs uz protestu esam izvirzījuši, nav jāveido entās komisijas, grupas, lai sakārtotu,” saka z/s “Pīlādži” pārstāvis Aigars Putra.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimmermanis: “Tie jautājumi gan par birokrātiju, gan par Ukrainas-Krievijas attiecībām un to ietekmi uz Latviju. Ir jautājumi zemniekiem sakrājušies patiesi daudz. Ir sasolīts Briselei diemžēl, kur mums nav tik viegli tie atkāpšanās ceļi.”

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes vadītājs Guntis Gūtmanis ReTV bilst, ka neesot protestu piekritējs, katram pašam jāizlemj, vai tajos piedalīties, bet varot piekrist zemniekiem, par nesakārtoto lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmu. “Sistēmai ir jāstrādā tajā brīdī, kad tā normāli strādā, kad dati ir savietojami. Mums ir vairākas sistēmas, kurās lauksaimnieki jau vada datus. Tas, kas ir valstij jānodrošina, kā tas ir rakstīts likumā, ja mēs kaut kur kādā valsts sistēmā kaut ko iesniedzam, dati ir jāimportē, nevis vēlreiz jāprasa lauksaimniekam. Tas ir tas, ko mēs ikdienā ministrijai arī prasām, lai to dara. Es saprotu, ka kaut kādi darbi tiek darīti, bet to varētu gribēt ātrāk.”

Zemkopības ministrs Armands Krauze: “Līdz šī gada rudenim zemniekiem sistēmā nekas nebūs jāvada. Tikai tad, kad sistēma darbosies, tajā būs jāvada dati, līdz ar to visas no Slampes prasībām ir izpildītas un dažas ir procesā.”

Gūtmanis: “Vai tāpēc jābrauc protestā ar traktoriem? Grūti teikt. Es teikšu, ka lauksaimnieki vienkārši ir nokaitināti ar pagājušā gada slikto situāciju tik ļoti, ka tie protesti šobīd ir tāpēc, ka tas mērs ir pilns.”

Lauksaimnieku sanāksmē ar ministru karstas diskusijas raisījās arī par pārtikas preču un graudu importu no Krievijas kā arī tranzītu. Atbilde ierast – importa aizliegums jau pirmdien tikšot nodots deputātu vērtējumam, bet par tranzītu Latvija viena nevarot lemt. Aktualizēts tika arī jautājums par Latvijā ražotās produkcijas iespēju uzvarēt iepirkumos.