Zemledus makšķerētāji "iekaro" Alūksnes ezeru

Termometra stabiņš Alūksnē turas zem 0 grādiem – tur ziema turpinās, lai gan daudzviet Latvijā vērojams atkusnis. Zemledus makšķernieku ceļi ved tieši uz Alūksnes ezeru. 

Ezerā par drošību rūpējas ezera apsaimniekotājs, kas regulāri pārbauda, cik biezs ir ledus. Raivis Mihejevs, Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “ALJA” inspektors, informē: “Ezerā šobrīd ir drošs ledus. Ledus biezums ir 30 cm. Būtībā uz ledus atrasties ir droši visā ezera platībā, tā kā droši brauciet makšķerēt pie mums.”

Bļitkotāji uz vairāk nekā 1500 ha plašā ezera ir izvietojušies dažādās vietās. Ezers ir tik liels, ka uz tā var apmaldīties. Kāds makšķernieks ticis pie liela loma – zandarta.

Alūksnieties Jānis Priede dienas laikā izurbj pat vairāk nekā simt aliņģu. Bļitkotājam, kurš ar zemledus makšķerēšanu aizrāvies kopš desmit gadu vecuma, bez loma mājās nekad nav nācies doties. Jānis saka, Alūksnes ezers ir bagāts zivīm, jāapbruņojas vien ar pacietību.

Urbis āliņģa izveidošanai un neliela, viegla, ērta un īpaši aprīkota makšķere – galvenie zemledus makšķernieka darbarīki.

Bļitkotāji uz Alūksnes ezeru brauc lielākoties pēc asariem, ko ziemā te arī visbiežāk var noķert. Tas izdevies arī Atim no Valmieras.

Kā vietējie makšķernieki valmierietis Atis Alūksnes ezeru nepārzina, tāpēc, lai cope būtu veiksmīga, esot jāveic nopietns mājasdarbs. Viņš stāsta: “Sēdēšana pie ehalotiem, pie dziļuma kartēm, pēc tam visu, visu informāciju ieliekam šajā mazajā rokas navigācijā un tad ejam pa konkrētiem punktiem.”

Lai atrastu zivīm bagātāko vietu, Atim palīdz ne vien ehalots, bet arī sniega motocikls. Bļitkotāji ir radoši - viņi paši gatavo makšķeres un mehanizē visparastākos ledus urbjus.

Īpaši veiksmīga ir zemledus makšķerēšanas sezonā Alūksnes ezerā - pēc loma šodien ieradušies vairāki simti bļitkotāju no dažādām Latvijas vietām. Jāatgādina, pirms došanās uz ledus, ir vērts ielūkoties makšķerēšanas un Alūksnes novada saistošajos noteikumos.

Raivis Mihejevs, Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “ALJA” inspektors: “Aicinu neaizmirst iegādāties licenci makšķerēšanai Alūksnes ezerā, kā arī tiem, kam tas ir nepieciešams, makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kartes.”