Ziemai sarūpētie konservi ne vienmēr ir droši

Pagrabos ieziemoti produkti tiek glabāti par vairākus gadus. Visās burkās ir dzīvība, tādēļ speciālisti atzīst – lietojot burciņu saturu uzturā, pastāv riski. Un īpaši uzmanīgiem jābūt ar sēnēm.

Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente Solvita Kampuse saka: “Ļoti bīstams produkts ir sēnes. Ja sēnes vienkārši tiek apceptas un ieliktas ledusskapī, tās ātrāk vai vēlāk, bet sāks bojāties. Šādas ceptas sēnes mēs nevaram ilgstoši uzglabāt ledusskapī, ieteicamākais ir saldēt.”

Tikmēr Edvīns Eriksons, kurš marinādes tradīcijas pārmantojis no vecmammas stāsta, kā sēnes uzglabāt visdrošāk. Viņš piebilst – vislabāk glabājas gailenes.

Edvīns Eriksons: “Praktiski visu laiku ir jāvēro, kas notiek ar to burciņu. Kad tu karstu ieliec, tas vāciņš nosēžas uz leju, kad kaut kādā brīdī izspiežas, viss, burciņa ir metama!”

“Ja vāciņš ir piepūties, tas nozīmē jau, ka notiek gāzu izdalīšanās utml. Tas ir pirmais, kas var liecināt un jāpievērš ir uzmanība,” saka Solvita Kampuse.

Eksperte arī stāsta, kā ir ar taukos uzglabātajām sēnēm.

Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente pauž: “Patiesībā paši tauki stāvot arī oksidējas. Tas patiesībā notiek salīdzinoši ātri, nemaz nerunājot par to, ka var sākties kaut kāda veida mikrobioloģiskā bojāšanās. Tāpēc tās ceptās sēnes nebūs tas, ko vajadzētu mēnešiem ilgi turēt tāpat ledusskapī vai kādā pieliekamajā.”

Teju katra iedzīvotāja ledusskapī ir arī pa kādai gurķu burkai un konservētiem dārzeņiem. Uzmanīgiem jābūt arī ar ieziemotiem jauktajiem salātiem.

Solvita Kampuse: “Ja ir ar mazu skābumu produkti, tad tos mājas apstākļos patiesībā ir grūti sagatavot. Īpaši tāda veida dārzeņus, kas satur olbaltumvielas. Tādi kā pupiņas, ziedkāposti.” “Piemēram, ja mēs gatavojam kaut kādus marinētos produktus, kur ir salīdzinoši liels skābums, skābes ir pašas par sevi, tās, kuras konservē un neļauj augt patogēnajiem mikrobiem, kuri ir tie bīstamie,” tiek piebilsts.

Pārtikas tehnoloģe stāsta – smarža un krāsa var norādīt uz to, ka brūvējumu tomēr labāk neēst. “Ne tik bīstamos gadījumos, bet, piemēram, pienskābajā rūgšanā parasti paliek arī tāds pienains, bāli pienains šis šķīdums.”

Zemeņu zaptes un citu augļu ievārījumu burkās gadās pamanīt pelējumu. Mikrobiologi neiesaka noņemt šo kārtu un turpināt ēst, tikmēr pārtikas tehnoloģe piebilst – dižu kaitējumu cilvēka organismam tas nerada.  

Jāpiebilst, ir meistari, kuriem izdodas pagatavot tādu ievārījumu, kurš par spīti sešiem pagrabā pavadītiem gadiem nav sabojājies.

Līdz ar to atbilde - ir vai nav droši iegādāties no svešiniekiem kādu konservējumu - īsti nav, jo, to iegādājoties, nav zināms sastāvs, kā arī nav zināms laiks, kad konservēts un nevar būt drošs arī par pašu konservācijas procesu.


Foto: pixabay.com