Ziemeļvidzemē sirojošos lāčus izšķirs un pārvietos savrupākās vietās

Pēc īstenotās divu lāču ar netipisku uzvedību aizbiedēšanas Valkas novada Vijciema pagastā abi lāči devušies uz Smiltenes novadu, kur turpina apciemot ēkas un pagalmus, meklējot pārtiku, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde uzrunājusi dažādus speciālistus un izstrādājusi rīcības plānu nākamajam situācijas risinājumam – dzīvnieku izšķiršanai un pārvietošanai.

Abi lāči tagad ir pārvietojušies uz Smiltenes novada Bilskas pagasta Loberģu ciemu, jau vairākkārtīgi apmeklējuši kādu viensētu, atstājot aiz sevis postījumus.  “Šobrīd tā lielākā skāde ir atlauztās šķūnīša durvis un izplēsti, izēsti miltu maisi. Vienā saimniecībā vairākas naktis pēc kārtas bišu drava tiek postīta. Cik es saprotu, pagājušajā naktī pie daudzdzīvokļu mājas lāči ir mielojušies ar āboliem. Nekas liels nopostīts nav. Skaidrs ir viens – nāk uz cilvēka mītnēm, meklē, kur ko var atrast,” saka Gita Strode, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.

Arī Smiltenes novada pašvaldības policijā vērsušies satraukti iedzīvotāji. Lāči pa nakti ir sabojājuši vairākus bišu stropus. Cilvēki jūtas apdraudēti, kā arī jūt, ka lāči izposta viņu īpašumus.

Lai lāčus varētu izšķirt un pārvietot, vispirms tiks veikta to iemidzināšana, kas ir riskantākā procesa daļa, jo pastāv apdraudējums gan cilvēku drošībai, gan apdraudējums arī dzīvnieku dzīvībai. Nekad nevar zināt, kāda būs lāča rīcība.

Šis jautājums jāatrisina humāni - gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Tā ir pārliecināta Dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrības vadītāja Jeļena Rumjanceva. Viņa uzsver, ka nepieciešams uzsākt konstruktīvu dialogu starp valsts iestādēm un dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrībām.

Lai sekotu līdzi lāču turpmākajām gaitām, plānots tos aprīkot ar raidītajiem. Arī dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrības vadītāja norādīja, ka, ja šāds plāns īstenotos, tas būtu ļoti vērtīgi arī mūsu zinātniekiem. Tikmēr Dabas aizsardzības pārvaldē norāda, ja dzīvnieki pēc izšķiršanas turpinās tuvoties apdzīvotām vietām, tiks lemts par nākamajiem risinājumiem. 


Foto: Freepik