Ziemupē ceļ cilvēkiem ar invaliditāti pielāgotu pirts kompleksu

Dienvidkurzemes novada Ziemupē top Latvijā pirmais pirts komplekss cilvēkiem ar redzes un kustību traucējumiem. Šobrīd 380 kvadrātmetru lielās ēkas būvniecība norit pilnā sparā, iniciatīvu uzņēmusies Liepājas Neredzīgo biedrība, kas vēlas izveidot vietu rehabilitācijas pasākumiem. Finansējums jaunbūvei tiek iegūts no ziedojumiem, kā arī atsevišķi uzņēmumi ziedojuši savu darba spēku. 

Jauna pirts, dīķis, sālsistaba un sālsvanna - šādas iespējas Liepājas Neredzīgo biedrības izveidotajā rehabilitācijas centrā “Dvēseles veldzes dārzs” drīzumā kļūs pieejamas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Topošā būve paredzēta, lai šie cilvēki pirmo reizi Latvijā varētu izbaudīt šāda veida veselības uzlabošanas pasākumus viņu vajadzībām pielāgotā vidē. Projekta iniciators stāsta, ka to nefinansē Eiropas fondi, bet gan brīvprātīgo ziedojumi. “Veselības rehabilitācija, sociālā rehabilitācija un arī socializēšanās vieta. Un viņi ar sajūsmu vienkārši gaida. Mums šobrīd biedrībā ir vairāk nekā 850 biedri un viņi saka: “Māri, kad būs pirts?” saka Māris Ceirulis, Liepājas Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs.

“Mums pilsētā vai kādā citā vietā nav pieejama pirts, un būs brīnišķīgi, kad būs gatavs. Taisnību sakot, būšu pirmo reizi izbaudījis pirti,” pauž Aivars, Liepājas Neredzīgo biedrības biedrs.

“Esmu pārliecināta par to, ka cilvēki brauks, jo te būs ļoti lielas iespējas arī tiem cilvēkiem, kuri ir invalīdu krēslos,” atzīst Sarmīte, rehabilitācijas centra “Dvēseles veldzes dārzs” gide.

Šogad “Dvēseles veldzes dārzu” kopumā apmeklējuši vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku no visas Latvijas - gan ar, gan bez invaliditātes, kurus interesē šeit izveidotā baskāju taka, sajūtu parks un labirints. Gan jau esošajā piedāvājumā, gan topošajā pirts kompleksā padomāts arī par visām drošības prasībām, sākot ar īpašu durvju krāsu vājredzīgajiem, beidzot ar personīgiem pavadoņiem apmeklētājiem. “Doma ir tāda, ka arī cilvēks ratiņkrēslā varētu brīvi iebraukt, pārvietoties pa koridoru, aizbraukt uz saunu, uz sālsvannu un sālsistabu,” saka Imants, rehabilitācijas centra “Dvēseles veldzes dārzs” pārvaldnieks.

Pirts kompleksa otrajā stāvā, 190 kvadrātmetru platībā, paredzēts izbūvēt istabiņas atpūtnieku pārnakšņošanai. Apzinoties arī finansiālās grūtības, kuras pieredz cilvēki ar īpašām vajadzībām, domāts, lai šis jaunais pakalpojums būtu pieejams ikvienam interesentam. “Mēs meklēsim iespēju, lai cilvēkiem ar invaliditāti pašiem nebūtu jāmaksā. Vai nu ar minimālu līdzfinansējumu, bet atradīsim atbalstītājus vai sadarbības partnerus ar pašvaldībām, valsts institūcijām, uzņēmējiem. Prioritāte šajā vietā būs sniegt pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti un viņu atbalstpersonām, un, ja būs kādas brīvās vietiņas, tad tie, kas brauks pie mums un izmantos šo brīnišķīgo pakalpojumu un vietu, viņi atbalstīs ar savu finansējumu, atrodoties šeit, šī centra darbības nodrošināšanu,” uzsver Māris Ceirulis.

Kopējās projekta izmaksas sastāda 150 000 eiro, no kuriem pagaidām biedrībai ir 55 tūkstoši. Šobrīd aktīvi tiek meklētas iespējas piesaistīt trūkstošo finansējumu.


Foto: Freepik