Zinātnieki aicina 30. aprīlī fotografēt kokus

Aprīļa beigās strauji zaļo, plaukst un zied dažādi koki. Tas ir piemērots laiks zinātniekiem, lai pētītu klimata pārmaiņu ietekmi uz dabas ritmu Latvijā. Tam Latvijas Universitātes pētnieku komandai ir nepieciešama arī sabiedrības palīdzība.

Zinātnieki no Latvijas Universitātes šobrīd veido fenoloģisko modeli. Tā izstrāde ļautu prognozēt dažādas sezonālās norises dabā, lai zinātu, kad, piemēram, nogatavosies augļi un labība. Tam ir nepieciešams ievākt datus, tādēļ aicina iesaistīties arī sabiedrību, aprīļa pēdējā dienā fotografējot ievas, bērzus un ābeles. “Otrs mērķis šai akcijai – analizēsim reģionālās atšķirības. Lai arī mums liekas, ka Latvijas teritorija ir reģionāli neliela, tomēr fenoloģiskais pavasaris iestājas no dienvidrietumiem uz ziemeļaustrumiem. Tas pat atsevišķos gados var notikt trīs nedēļu laikā, kas Latvijas teritorijai ir ļoti ievērojami,” saka Gunta Kalvāne, Latvijas Universitātes vadošā pētniece.

Fotogrāfijas drīkst uzņemt jebkurā Latvijas vietā. Akcijas organizatori aicina vislabāk uzņemt kokiem dienvidu pusē augošos zarus acu augstumā. Nosūtot fotogrāfijas uz e-pastu [email protected] vai uz tālruņa numuru 27104440 (“WhatsApp”), nepieciešams norādīt arī vietas koordinātes vai arī pasta indeksu. Pētnieki datus vēl arī ievāc ar satelītattēlu palīdzību, herbāriju materiāliem un brīvprātīgo novērotāju sniegto informāciju.


Foto: Freepik