Zinātnieki no Latvijas veido virtuālās realitātes modeli Saūda Arābijas senpilsētai

Četru zinātnieku komanda no Latvijas nesen atgriezusies no zinātniskās izpētes Saūda Arābijā. Tur ar dažādām modernām tehnoloģijām pētnieki veica mērījumus arheoloģiskajos izrakumos, lai tagad sāktu darbu pie virtuālā modeļa izstrādes senpilsētai.

Ar trīsdimensionāliem lāzeriem un droniem zinātnieki ievākuši pietiekami daudz informācijas par Saūda Arābijas senpilsētu, lai to virtualizētu. Tas ļaus iegūtu pilnīgāku priekšstatu par senās Kindas karaļvalsts galvaspilsētu. “Palikušas tikai drupas dažādos līmeņos, dažās vietās metru augstas. Visa pilsēta, viss plānojums vēl ir pilnīgi lasāms, tūristi ir gaidīti, tāpēc ir iekļauts UNESCO pasaules mantojumu sarakstā,” saka Bruno Deslande, UNESCO eksperts, SIA “ARCHItrāvs” izpilddirektors.

RTU Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļinka: “Galvenais bija ievākt trīsdimensionālos datus, kurus var izmantot virtuālai izpētei, pirmkārt, lai nofiksētu objektu, jo objekts ir unikāls pasaulē.”

Ar 3D lāzerskenera iekārtu zinātnieku un pētnieku komandai to arī izdevās izdarīt. “Šī iekārta izsūta lāzera staru līdz objektam un atpakaļ, tālāk tiek izrēķinātas koordinātes, būtībā notiek divi miljoni mērījumu sekundē. Pirmais etaps nozīmē datu apstrādi, kas ir iegūta objektā. Tas plus, mīnus aizņem mēnesi vai divus, strādājot Latvijā, jo jāpārbauda dati, jāsašķiro, jāsaklasificē,” saka Māris Kaļinka.

Tad arī lielo daudzumu datu varēs nodot arheologiem un vēsturniekiem. Izrādās, šī atspoguļotā realitāte noderēs arī vēsturiskās vietas restaurācijas un konservācijas darbiem. “Daži varēs apmeklēt, velkot brilles, vai arī mēs varēsim izdrukāt modeli. Viss ir iespējams tūristiem, bet mērķis sākumā ir profesionāļiem, lai var saglabāt šo pilsētu, visas drupas,” pauž Bruno Deslande.

UNESCO pārstāvis min, ka objekts tūristiem būs atvērts jau nākamgad. Par to komanda ir pārliecināta, jo šāda veida starptautiskus projektus jau ir īstenojuši. “Ja mēs no Latvijas puses daudz eksperimentējām 10 gadus atpakaļ, tad varētu teikt, ka mums ir unikāla pieredze, visi eksperti pasaules nacionālā līmenī par to dzirdēja un prasīja palīdzību no Latvijas puses. Arī Ēģiptē Karnakas templī, kur faktiski šī pati komanda bija, pēc tam bija Džosera piramīda, arī atsevišķi citi objekti, kuriem sniegta palīdzība UNESCO mantojuma fiksēšanā un saglabāšanā dažādās vietās pasaulē,” uzsver Bruno Deslande.

Tāpat arī strādāts ekstremālos apstākļos Sīrijā un Irākā. Pārstāvji no Latvijas atklāj, ka jau esot vairāki ielūgumi piedalīties šāda veida projektos, tostarp Saūda Arābijā. 


Foto: RTU un UNESCO