Zivju reids Ventā

Lai pārbaudītu, vai makšķernieki ievēro noteikumus, reidā savus spēkus Valsts vides dienesta (VVD) inspektori apvienojuši ar Kuldīgas novada pašvaldības policiju, vienlaicīgi ar kvadracikliem dodoties pa abiem Ventas krastiem un ar laivu pa upi. Ventas posmā no ķieģeļu tilta Kuldīgā līdz pat Abavas ietekai Ventā ir noteikta licencētā makšķerēšana.

“Šai sezonā ir ļoti daudz makšķernieki Kuldīgā. Licences, kas jau februāra mēnesī, kas ir pavasara licences, tās jau bija izpirktas. Ir palikušas tikai dienas licences. Mums ir arī bezmaksas licences, kas ir noteiktam statusam - invalīdi, pensionāri, pie Ventas piegulošo zemju īpašnieki, tur ir vairākas kategorijas,” saka Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns.

VVD Kurzemes reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas galvenais inspektors Jānis Sprugevics pauž: “Priekšā ir Ventas rumba, un aktīvā zivju migrācijas laikā zivju resursi ir diezgan daudz pieejami. Lai viņas nenoplicinātu un varētu kontrolēt, cik tiek noķerts, kā zivju daudzums pa gadiem mainās, tad ieviesta licencētā makšķerēšana, iegūtā nauda tiek izlietota atkal pavairošanai, kontrolei, nauda atgriežas upē.”

Tā kā šobrīd ir līdaku nārsta laiks, tad tās ķert aizliegts. Pārbaudīts tika arī makšķeru skaits uz vienu cilvēku un noķerto zivju daudzums – licencētajā posmā ne vairāk par 7 vimbām, vienu lasi vai taimiņu uz atbilstošajām atļaujām. Ne visiem satiktajiem makšķerniekiem tā bija iegādāta, dažs to steidza izdarīt inspektoru klātbūtnē. 

Jāteic, ka šobrīd ir liegums arī nēģu ieguvei. Tomēr aktivizējušies ir maluzvejnieki, kas pamanījušies murdus ielikt Ventas rumbā. Aizvadītajā nedēļā vides inspektoriem ar sabiedrības un pašvaldības policijas atbalstu izdevies no diviem murdiem atbrīvot aptuveni 53 kilogramu nēģu. Zivju resursiem nodarītie zaudējumi par nelikumīgo lomu, ja vainīgos būtu izdevies notvert, varētu pārsniegt 21 tūkstoti eiro. Par šādu kaitējumu videi var tikt uzsākts kriminālprocess.

Lieldienu reidā bija arī vides inspektori no Ventspils novada, kas kontrolēja Ventas posmu tālāk aiz Abavas ietekas Ventā, kur nav licencētā makšķerēšana, bet jāievēro visi citi nosacījumi. Kopīgajā reidā pārbaudīti ap 140 makšķernieku, četri sodīti par dažādiem pārkāpumiem, atrasti divi nelikumīgi ielikti murdi.

 


Foto: unsplash.com