Zoodārzā Jaungada eglītes tiek izbarotas dzīvniekiem

Kādā nelielā zoodārzā Augšdaugavas novadā ir atraduši neparastu veidu, kā utilizēt Ziemassvētku eglītes. Tās tiek izbarotas zoodārzā dzīvniekiem. Šādi tuvāko apdzīvoto vietu iedzīvotājiem ir iespēja atbrīvoties no eglītēm, savukārt dzīvnieki saņem ziemā nepieciešamos vitamīnus un barības vielas.

Kamēr daudzi Ziemassvētku eglītes izmet vienkārši pie miskastē, tikmēr mini zoodārzā “JuRita” tam ir krietni radošāks risinājums. “Viņi ēd šos te zariņus – jo zaļākus. Ja, piemēram, tas ir apkaltis – viņi tādus neēdīs. Vajag, lai tas būtu pilnīgi zaļš. Viņi apēd pilnīgi visas skujas – koku viņi neēd, koku mēs savācam, mums ir kaudze, vēlāk tur sametam – pārstrādājam,” stāsta Juris Šadurskis, mini zoodārza “JuRita” līdzīpašnieks.

Mini zoodārzs “JuRita” pastāv jau piekto gadu. Tajā tiek turētas lamas, alpakas, poniji, āži un citi dzīvnieki, tostarp kamielis. Šāda dzīvnieku piebarošana ir aktuāla pēdējos divus gadus. Izmēģināt to īpašnieki nolēma, balstoties uz dzīvnieku ēšanas paradumiem savvaļā. “Dzīvnieki dabā ēd egles zarus. Viņi dabū ziemas laikā, kad ir nepietiekama barības bāze, dabū vitamīnus. Egles zari satur ļoti daudz dažādus vitamīnus. Ne tikai šie dzīvnieki ēd, bet arī savvaļas dzīvnieki – aļņi, brieži,” pauž Juris Šadurskis.

Kā uzsver zoodārza līdzīpašniece Rita Kočmarjova, dzīvniekiem garšo ne tikai skujas. “Jā, viņi apēd gan skujas, gan šo mizu. Nu, garšo viņiem. Dažiem patīk vienkārši spēlēties un kasīt ragus,” saka Rita Kočmarjova, mini zoodārza “JuRita” līdzīpašniece.

Veterinārārsts atzīmē, ka šāda prakse ir dzīvniekiem saprātīgos daudzumos ir nekaitīga un arī veselīga. “Tur ir diezgan daudz. Man jāsaka, kas principā ir vajadzīga tiem atgremotājdzīvniekiem. Tur ir arī ēteriskās vielas, kas var strādāt kā dabīgie antibakteriālie līdzekļi.”

Paši mini zoodārza īpašnieki uzskata, ka katru gadu cirst eglīti ir pārāk liels prieks, pušķo mākslīgo eglīti – taču naski ar savu eglīti padalīties ir tuvāko apdzīvoto vietu iedzīvotāji, eglīšu kaudze, ar ko dzīvniekus pamielot, tiek savākta apjomīga. “Sieva vispār pret to, lai cērt egles ārā. Tā kā cilvēki Ziemassvētkos tomēr izmanto eglītes – viņu izmest miskastē vai atvest pie mums, lai labāk dzīvnieki to apēd,” stāsta Juris Šadurskis.

Svarīgākais, ko jāņem vērā – eglītei jābūt bez Ziemassvētku rotājumiem, kas varētu kaitēt dzīvniekiem, kā arī skujām vēl jāturas pie zariem. Kā atzīst zoodārza īpašnieki, visvairāk dzīvniekiem garšo eglītes, kas iegūtas Latvijas mežos. Ārvalstu eglītes, ko var iegādāties veikalos, tie mazāk naski ēdot.


Foto: Freepik