Žūrija Talsos vērtē koru gatavību svētkiem

Līdz Dziesmu un deju svētkiem vēl 58 dienas. Žūrija, kas vērtē koru gatavību svētkiem, šobrīd jau izvērtējusi lielāko daļu Latvijas kolektīvu, bet skates vēl turpināsies līdz maija vidum. Nupat atbildīgais notikums aizvadīts Talsos.

Satraukuma, atbildības un reizē arī pozitīvu emociju pilna koru skate bija 13 kolektīviem. Ne visos novados pirms stāšanās žūrijas priekšā kori vēl pieslīpē nianses arī priekšskatēs, bet Talsiem šāda tradīcija ir. “Kas var būt labāks – pirmo kreņķi atstāt pirms skatuves. Un šeit uznākt un nomirdzēt,” saka Talsu novada koru apriņķa virsdiriģents.

Virsdiriģents Gints Ceplenieks uzskata, ka skatē bija ļoti daudz gadījumu, kur priekšskate atmaksājās, jo nu kori prata tikt galā ar akustiku, kas Talsu Valsts ģimnāzijas zālē prasa pareizu aprēķināšanu. “Lai kora ansamblis nesašķīst drumslās, lai tas tur skanīgumu gan klusajā dziesmas posmā, gan skaļajā kulminācijā.”

Priekšskate gan nepalīdz izvairīties no dzīves misēkļiem. Tā Valdemārpils korim pirms atbildīgās skates vienkārši neieradās autobuss. “Tāpēc mēs patiesībā gandrīz pa taisno no mašīnām uz dēļiem. Pat nepaspējām nobīties,” saka Valdemārpils jauktā kora “Akords” dalībniece Kristīna Ēce.

Pēc nodziedāšanas koristi atzīst, ka ir gandarījums un reizē atvieglojums, jo darbs bija grūts – dziesmas 150. jubilejas svētkiem nav vieglas. Pametot skatuvi, reizēm koristu acīs varēja redzēt arī asaras.

Skatē Talsos piedalījās arī divi viesu kori. Kad zālē ienāca Rīgas Lutera draudzes koris, talsiniekiem atlika vien noelsties, jo tajā ir ap 90 dziedātāju ar milzu enerģiju.

Skatītāji pavisam noteikti visiem koriem piešķirtu augstāko pakāpi. Taču žūrija lēma, ka vairumam koru tiek I pakāpe, dažiem II, bet pie augstākās pakāpes ceļazīmes uz Dziesmu svētkiem tika Talsu Tautas nama sieviešu koris “Vaiva” un viesu koris “Anima Mea”.
Foto: Kaspars Poriņš