Žūrija vērtē gada balvas “Boņuks 2020” nominantus

Pirmo reizi latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pastāvēšanas vēsturē žūrija tiekas nevis klātienē, bet pie viedierīču ekrāniem. Šogad komisijā ir rekordliels skaits – vairāk nekā 50 latgaliešu kultūras pārzinātāji, aktīvisti, eksperti un iepriekšējo gadu balvas laureāti no visas Latvijas. Jāpiebilst, pirms attālinātās sanākšanas kopā individuāli izvērtēti vairāk nekā 120 pieteikumi. Tagad izlemts, kuri no trīsdesmit balvas nominantiem pērn bijuši labākie.

Mūziķis un raidījumu vadītājs Kārlis Kazāks pauž: “Man tāda iekšējā sajūta, ka tas tāds viens galvenais uzvarētājs šogad ir diezgan skaidrs, interesantākā šogad “Boņuka” sadaļa būs tieši par tām citām - par tiem, kas paliek otrie, trešie, ceturtie.”

Ēriks Zeps, postfolkloras grupas “Rikši” līderis, neizprot, kā var salīdzināt lielu budžetu ar mazu, uzsverot: “Kā tu vari vērtēt kaut kādu veselu programmu, grāmatas izdotas, piemēram, pret vienu dziesmu?”

Paveikto nav salīdzināt viegli - balvai pieteiktas dziesmas latgaliešu valodā pa vienai, gan pilni ieraksti un albumi, videoklipi, kā arī mediju raksti un raidījumi, dzejoļu krājumi, vēsturiski pētījumi, dažāda mēroga festivāli un pasākumi. Nepieciešams vērtēt ne tikai kvalitāti, bet arī pretendenta aktivitāti visa gada laikā, rezonansi, ilgtspēju un Latgales kultūras vērtību nešanu. Ik gadu pieteiktās aktivitātes un personības ir ne tikai no Latgales, bet visas Latvijas un arī ārpus tās.

“Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” ir svarīga ne tikai pašiem latgaliešiem, bet arī Latvijas kultūrtelpai, jo latgaliskais ir un paliek neatņemama Latvijas kultūrtelpas sastāvdaļa un viens no būtiskiem pamatiem,” uzsver Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.

Šogad ceremonija Latgales Vēstniecībā GORS notiks digitāli - izmantojot 3D paņēmienus. Pirmo reizi tā tiešraidē būs skatāma sabiedriskajos medijos. Šogad mainīts arī norises laiks - ierastās februāra nogales vietā balvas pie saņēmējiem nonāks 6. martā. Jāpiebilst, pasākuma vadītājs būs Jānis Skutelis.

Kārlis Kazāks atzīst, ka kultūras produkti, kas nāk no Latgales, kļūst arvien jaudīgāki visas Latvijas kontekstā. “Mājība, gaišums, kaut kas tāds dzīvespriecīgs tajā visā, kas Latvijā citās kultūras balvās necaurvij šos pasākumus.” Diāna Zirniņa vēl piebilst, ka ir zināmi desmit "Boņuka" ieguvēji, taču tas tiek turēts noslēpumā.

Vienīgā nominācija, par kuru informē iepriekš, ir balva “Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā”. Tās saņēmēja vārds izskanēs februāra vidū. Piemēram, pērn tas bija tēlnieks Indulis Folkmanis. Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” būs pasniegta jau 13. reizi.


Foto: lpr.gov.lv