Apgriež ausis un astes. Likums to aizliedz

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nosūtījis Valsts policijai kriminālprocesa uzsākšanai informāciju par kādu suņu audzētāju Jēkabpils pusē, jo konstatēts, ka tas veicis suņu ausu un astu kupēšanu (apgriešanu), kas Latvijā ir aizliegta operācija un traktējama kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku.

Informācija par iespējamām nelikumībām PVD rīcībā nonāca aprīļa beigās, kad ar iesniegumu dienestā vērsās persona, kas no audzētāja Jēkabpilī bija iegādājusies dobermaņa kucēnu ar apgrieztām ausīm un asti.  Kad persona devusies pie veterinārārsta, lai izņemtu kucēnam operācijas šuves, tas ir atteicies šo pakalpojumu veikt. Tā kucēna īpašnieks uzzinājis, ka viņa nupat iegādātajam dzīvniekam iepriekš ir veikta neatļauta operācija. Par notikušo viņš uzreiz ziņoja PVD.

Lai noskaidrotu apstākļus, PVD veica vairākas pārbaudes, tostarp suņu audzētāja dzīves vietā. Pārbaužu laikā noskaidrots, ka gan pieaugušajiem suņiem, gan vismaz diviem dobermaņa kucēniem no septiņu kucēnu metiena ir veikta Latvijā neatļauta suņu un astu apgriešanas operācija. Vienā gadījumā operācija veikta kucēnam, kura īpašnieks bija vērsies PVD, bet otrā gadījumā PVD izdevās atrast vēl vienu šī metiena kucēnu citā Latvijas malā. 

Tomēr PVD ir aizdomas, ka operācija varētu būt veikta arī pārējiem metiena kucēniem, jo četriem no tiem apgrieztu asti audzētājs Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē bija norādījis kā īpašu izskata pazīmi. Vēlāk gan LDC tika pieprasīts veikt šo ierakstu izmaiņas, informāciju dzēšot. PVD ir noskaidrojis, ka informāciju dzēst ir pieprasījis veterinārārsts, kas iepriekš sniedzis veterināros pakalpojumus dobermaņu kucēnu pārdevējam. Līdz ar to ir pamats aizdomām arī par konkrētā veterinārārsta iespējamu iesaisti nelikumīgajās darbībās. 

Atgādinām, ka Dzīvnieku aizsardzības likums aizliedz izdarīt ķirurģiskas operācijas mājas (istabas) dzīvniekam (izņemot atsevišķu šķirņu suņus), lai pārveidotu tā ārējo izskatu, izņemot gadījumus, kad operācijai ir ārstniecisks nolūks. Suņu ausu un astu kupēšana, kas veikta neārstnieciskos nolūkos, saskaņā ar likumu, tiek traktēta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku.

PVD ir aizdomas un šobrīd tiek pārbaudīta informācija par vēl vairākiem gadījumiem, kad veikta neatļauta suņu ausu un astu apgriešana.

2022. gadā par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku Pārtikas un veterinārais dienests sodījis 49 personas. Vidējais soda naudas apmērs šajos gadījumos bijis 850 eiro.