Zinošs pacients dzīvo ilgāk, kvalitatīvāk. Atklāj portālu vēža pacientiem

Līdz šim Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir konstatētas onkoloģiskas saslimšanas, nebija pieejama informācija vienkopus par to, kā rīkoties tālāk. Taču tagad, lai atvieglotu informācijas iegūšanu, ir izveidots portāls, kurā būs atrodama nepieciešamā informācija, kas jāzina vēža slimniekiem. Kā rāda pieredze, liela daļa Latvijas iedzīvotāju šādās situācijās informāciju meklē tieši internetā. 

Portāls “pacientuakademija.lv” idejas autori ir onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse”. Tā tapusi, sadarbojoties vēža pacientiem, mediķiem un citiem speciālistiem. Lai arī internetā par onkoloģiskajām saslimšanām ir atrodama informācija, pats svarīgākais ir, lai tā būtu pārbaudīta un uzticama, kā arī vienuviet. “Ideja ir balstīta uz pašu pieredzi, kad saskārāmies ar onkoloģiju. Pēdējā aptauja, kas tika veikta aprīļa mēnesī, 90% pacientu un viņu tuvinieki meklē šo informāciju. Var teikt, ka informācija ir pieejama, bet tā ir sadrumstalota un izkaisīta. Ja mēs runājam tieši par latviešu valodu, šādas informācijas ir ļoti maz,” saka “Onkoalianse” valdes loceklis Edgars Āboliņš.

Edgars Āboliņš norāda, ka cilvēki ir dažādi un dažāda arī ir reakcija, kad viņiem paziņo diagnozi. Šādās situācijās ir svarīgi, lai vēža slimniekiem būtu skaidri un saprotami nākamie soļi, kā cīnīties ar šo slimību. “Pacients, kad viņš sadzird vārdus – jums ir vēzis –, tam nevar būt gatavs neviens, lai kā cilvēks gatavotos. Tajā brīdī, ja nav līdzās tuvinieka, ir daļa pacientu, kuri meklē informāciju. Tad vietnē “pacientuakadēmija.lv” šī informācija ir apkopota. Sākot ar pašu pirmo soli, atkarīgs no tā, cik pacientam interesē.” 

Bieži vien paiet ilgs laiks, kamēr slimnieks var klātienē apmeklēt sev vajadzīgo speciālistu. Tādēļ jaunā mājaslapa būs labs palīgs, lai vēža slimnieks saprastu, ko var darīt, kamēr tiek uz klātienes konsultāciju pie ārsta. Āboliņš: “Pacients uzzina šo diagnozi dažādos veidos. Varbūt viņš neizrunājas ar ārstu; kamēr tiek līdz ārstam. Būtiskākais jau ir zināt konkrēti. Nav jau noslēpums, ja mēs zinām nākamo solīti, tas dod spēku visu turpināt. Mums ir devīze, ka zinošs pacients dzīvo ilgāk, kvalitatīvāk.”

“Onkoalianse” valdes loceklis arī norāda, ka šobrīd portālā ir publicēta informācija par dažādām vēža lokācijām. Taču tīmekļvietni ir plānots vēl arī turpmāk papildināt ar noderīgu informāciju onkoloģijas pacientiem, lai viņiem sniegtu tik ļoti nepieciešamo informāciju.


Foto: Freepik; ilustratīvs