Dokumentālā filma “Konstantīns” 17. martā kanālā ReTV

Dokumentālo filmu “Konstantīns” kanālā ReTV skaties jau 17. martā pulksten 19.25! Baigais Padomju gads bija radījis to, ko nebija spējusi 700 gadu vēsture. Pirmo reizi latvieši, sarkanā terora nomocīti, sagaidīja vāciešus kā atbrīvotājus. Prieks bija pāragrs - nacisti atnesa jaunu okupāciju, kurā Latviju zaudēja simtus tūkstošus civiliedzīvotāju, tajā skaitā gandrīz visus Latvijas ebrejus.

Ceļu starp zaudēto neatkarību un brīvības atgūšanu iezīmēja nelegāla politiska organizācija - Latvijas Centrālā padome ar Latvijas pirmā prezidenta dēlu Konstantīnu Čaksti priekšgalā.

Lai arī Latvijas Centrālā padome neko neieguva, jo daļu tās biedru 1944. gadā arestēja slepenpolicija, bet pārējos Padomju okupācijas laikā - čeka, pāri jūrai uz Zviedriju pārcēlās vairāk nekā divi tūkstoši cilvēku. Ceļš uz 1991. gada neatkarību bija iezīmēts.

No 1941. līdz 1945. gadam Štuthofas nometnē bija ieslodzīti ap septiņiem tūkstošiem latviešu, arī viens no latviešu tautas nesavtības un nelokāmības piemēriem - profesors Konstantīns Čakste. Gājis bojā 1945. gada februārī - naktī, ceļā no Štuthofas nometnes. Šajā naktī izdevās izglābties citam latvietim - Eiženam Doredam, kurš kopā ar filmēšanas grupu aizbrauca uz bijušo Štuthofas nometni un dalījās atmiņās.

Brīvības cīnītājus ciena ne tikai tāpēc, ka tie ziedojuši dzīvības, bet arī par to, ka cīnījušies par nācijas tiesībām uz patstāvību un brīvību.

Filmas scenārija autors Ēriks Lanss, režisore - Dzintra Geka, bet operators - Aivars Lubānietis.