“Visi nevaram aizbraukt uz gaismas pili.” Limbažu novadā vēlas slēgt septiņas bibliotēkas

Sabiedrībā plašu rezonansi radījusi Limbažu novada pašvaldības iecere slēgt septiņas lauku bibliotēkas. Šis jautājums pievērsa arī Kultūras ministrijas, kā arī Latvijas Bibliotēku padomes uzmanību, jo pagaidām nav saņemts tās atzinums par šādu ieceri. Tādēļ pašvaldība lēmuma pieņemšanu pagaidām atlikusi. Kāda ir šo mazo bibliotēku nozīme vietējiem iedzīvotājiem?

Straumes bibliotēka Skultes pagastā ir viena no septiņām bibliotēkām, kuru slēgt plāno Limbažu novada pašvaldība. Vadītāja Broņislava Keiša apmeklētājus šeit apkalpo divas ar pusi dienas nedēļā, atlikušo laiku viņa strādā Bīriņu bibliotēkā, kuru arī ir paredzēts slēgt. Keiša uzsver, lai gan Straumes bibliotēka atrodas otrajā stāvā un telpās nav centrālapkures, kā arī ūdens, vietējiem iedzīvotājiem šī ir nozīmīga socializēšanās un kultūras vieta. “Nav kā gaismas pilī, bet te ir mūsu vietējā gaismas pils. Mēs visi nevaram aizbraukt uz gaismas pili. Te mēs organizējam un tiekamies ar rakstniekiem, interesantiem cilvēkiem, izstādes rīkoja.”

Straumes bibliotēkas apkārtnē dzīvo vairāk nekā 300 iedzīvotāju, aptuveni 90 no tiem apmeklē bibliotēku. Kāds vietējais iedzīvotājs uzsver, statistika, viņaprāt, neiezīmē to, cik bibliotēka patiesībā ir būtiska vietējiem ļaudīm. Aleksandrs Potapovs: “Tā ir man tā vieta, kur atnāku, varu parunāties, satikt cilvēkus. Es paņemu grāmatas, mājās izlasa sieva, meita, vasarā vēl mazdēls. Viņam interesē grāmatas par mākslu un arhitektūru. Es pensijā nevaru nopirkt par 50 līdz 60 eiro grāmatu.”

Lielākā daļa bibliotēkas klientu ir seniori, tāpēc, ja šo vietu slēdz, vietējiem ļaudīm vairs nebūs savas kultūras vietas. Līdzīga situācija ir arī astoņus kilometrus attālajā Stienes bibliotēkā, kur esot aptuveni 63 aktīvi lasītāji. Arī šeit bibliotekāre strādā pusslodzi. Viņa stāsta, ka ļaudis aktīvi lasot dažādus preses izdevumus, kādam sirmgalvim lasāmo nākas aizvest arī uz māju. Bibliotēkas vadītāja Liene Ungure uzsver, ka lauku ļaudīm bibliotēka ir ļoti nepieciešama, lai saņem dažādus digitālos pakalpojumus, jo ne visiem mājās pieejams dators un internets. “Ārsta laboratoriskās izziņas vajag kādam izpritnēt. Vai kādam vajag kādu izziņu socdarbiniekam nogādāt, jo sociālais darbinieks ir Skultē, Mandagās, tas mums ir padsmit kilometru. Ja nav, kā tikt, tad šeit ieskenējam un aizsūtām.”

Limbažu novada pašvaldība vēl iecerējusi slēgt Ārciema, Katvaru, Virtupes, Straumes, Braslavas bibliotēkas. Pašvaldības izpilddirektors Artis Ārgalis šo ieceri sauc par novada bibliotēku tīkla sakārtošanu jeb optimizēšanu. Viens no mērķim tam esot ietaupītos līdzekļus, kas pēc septiņu bibliotēku slēgšanas varētu būt aptuveni 126 tūkstoši eiro, novirzīt kultūras darbinieku atalgojuma palielināšanai. “Nākamie lēmumi būs jau par šo esošo bibliotēkas tīkla darbinieku atalgojuma palielināšanu. Tas pēc darba vadītāju izvērtējuma varēt būt pat 20% atsevišķiem darbiniekiem.”

Pašlaik Limbažu novadā esot 28 bibliotēkas. Limbažu novada domes priekšēdētājs Dagnis Straubergs norāda, lemjot, kuras slēgt, vērtēta arī to pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī cik daudz nepieciešams ieguldīt to attīstībā nākotnē. “Šī nauda netiks izņemta ārā, tā tiks ielikta atpakaļ bibliotēku tīklā. Ja mums tagad ir kādas vietas, kur vajadzīgi remonti, tad kā minimums 50 līdz 70 tūkstoši vienā punktā ir jāiegulda. Es godīgi pasaku, ka mums mantojumā nāk samērā lielas kredītsaistības.”

Lēmumu par septiņu bibliotēku slēgšanu domes deputāti plānoja pieņemt 25. aprīļa domes sēdē. Taču pašvaldība par šo ieceri nav saņēmusi Latvijas Bibliotēku padomes atzinumu, kā to nosaka likums. Padomes priekšsēdētāja Dzidra Šmita uzsver, ka pašvaldībai, lemjot par kādas bibliotēkas slēgšanu, pats būtiskākais ir ņemt vērā iedzīvotāju intereses. “Gan valsts, gan pašvaldības iestādes arvien vairāk savus pakalpojumus digitalizē. Bibliotēka ir tā vieta, kur cilvēks ne tikai saņem pieeju datoram un internetam, bet saņem arī kvalificētu palīdzību.” 

Bibliotēku padome Limbažu novada pašvaldības ieceri plāno skatīt 21. maijā. Tās vadītāja atzīst, padome nevar vietvarām aizliegt slēgt kādu bibliotēku. Taču tās atzinums var mudināt domes deputātus daudz rūpīgāk izvērtēt šādu lēmumu. Kā pēc atzinuma saņemšanas rīkosies Limbažu novada domes deputāti, to rādīs laiks.