Dūņu dīķa izskalojuma dēļ jāizmaksā 10 tūkstošu eiro kompensācija; uzstādīs videokameras

Nav pagājuši ne trīs mēneši, kopš situācija dūņu dīķos “Križi” netālu no Daugavpils pasliktinājusies. Aizvadītajā nedēļā pēc avārijas atjaunotajā aizsargvalnī izveidojies kārtējais izskalojums. Kamēr atbildīgie cenšas saprast, kur rast līdzekļus teritorijas pilnīgai attīrīšanai, ir zināma jau aprēķinātā kompensācija, kas būs jāmaksā par nodarīto kaitējumu videi.

No dūņu dīķa pirms piecām dienām izplūda 130 kubikmetru dūņu un nokrišņu ūdens maisījuma, taču papildus piesārņojums tuvējā upē nav konstatēts. “Ceturtdien bija diezgan stiprs lietus, un no sniega kušanas izveidojās neliels lokāls izskalojums. Līdz ar to uzreiz tika pieaicināta gan sanācijas firma, gan “Daugavpils ūdens” ar pašu spēkiem to izskalojumu aizbēra,” pauž Jeļena Lapinska, SIA “Daugavpils ūdens” valdes locekle.

“Daugavpils ūdens” vadītāja informē, ka tuvākās nedēļas laikā plānots uzstādīt video novērošanas kameras, lai notiekošajam sekotu līdzi tiešraidē. To, ka tieši šobrīd, kūstot ledum un sniegam, nepieciešama nopietnāka vietas uzraudzība, atzīst arī Valsts vides dienestā (VVD). Lai gan kompensācija par videi nodarīto zaudējumu nupat kā aprēķināta, tie ir desmit tūkstoši eiro, kas nebūt nav viss. “Operators jau iesniedza zinātniski pētnieciskajam institūtam “Bior” savu pieteikumu, kas nodarīts ietekmes novērtēšanai, kas nodarīts zivju resursiem. Ilgstošākā laika periodā mēs vērtēsim arī ietekmi uz pieguļošo teritoriju kopumā. Arī paaugstinoties gaisa temperatūrai. Bet šobrīd varam redzēt, ka ūdens ir tīrs,” norāda Iveta Lobanoka, VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes direktore.

Avārijas sekas novērstas, taču pagājušās nedēļas notikums apliecina, ka noplūdes no dūņu dīķiem var atkārtoties. Turklāt - līdzās dūņu dīķiem atrodas Augšdaugavas novada domei piederoša sadzīves atkritumu izgāztuve. Šobrīd nekas neliecina, ka teritorijas pilnīgu attīrīšanu no vēsturiskā piesārņojumu izdosies sākt tuvākajā laikā. Jeļena Lapinska: “Līdz gada beigām tiks izstrādāts sanācijas plāns, lai varētu redzēt, cik liels finansējums vajadzīgs. Līdz ar to būs jāmeklē finansējums sanācijas plāna īstenošanai.” 

“Vidēji varētu izmaksāt ap desmit miljoniem eiro. Tuvākajā laikā, jau pēc sarunas, kas mums ir bijusi civilās aizsardzības komisijā ar novada domes priekšsēdētāju, mēs vērsīsimies atbildīgajās ministrijā, lai lemtu par valsts iesaisti,” saka Andrejs Elksniņš, Daugavpils domes priekšsēdētājs.

SIA “Daugavpils ūdens” neatklāj, cik pašvaldības kapitātlsabiedrībai izmaksā avārijas novēršanas darbi. Uzņēmums 2020. gadā strādāja ar 100 tūkstošu eiro lielu peļņu.


#SIF_NVZ2022