Harkivas operas un baleta teātris turpina viesizrādes Eiropā

Harkivas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris šonedēļ aizvadījis divas izrādes Ventspilī, kā arī februārī plāno izrādi Daugavpilī. Šis teātris ir viens no vecākajiem Ukrainas teātriem, pirms kara piedāvāja plašu repertuāru līdz 1500 skatītāju vietām divās zālēs. Diemžēl, sākoties apšaudei, operas un baleta teātris evakuējās no pilsētas, līdzi aizvedot dekorācijas vien pāris izrādēm. Esot bēgļu gaitās, daļa no teātra trupas ir izveidojuši baleta izrādes, ko šobrīd piedāvā Eiropas skatītājiem. 

Harkivas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris ir viens no izcilākajiem un vecākajiem Ukrainas muzikālajiem teātriem, kas strādā, balstoties uz baleta labākām tradīcijām, repertuārā iekļaujot gan “Turandotu”, gan “Karmenu”, gan “Žizeli”, tieši šo izrādi piemērojot mazajām reģionālajām zālēm Latvijā, Lietuvā, Vācijā un Slovākijā. Harkivas Nacionālā akadēmiskā operas un baleta teātra solists Dmitrijs Vasiļjevs: “Patīkama publika. Pilna emociju. Tas man rada jaunas sajūtas. Ļoti laba skatuve, mīksta, gribas lēkt augstu, parādīt savu meistarību, ar kuru esam atbraukuši.”

Harkivas Nacionālā akadēmiskā operas un baleta teātra baleta trupa šobrīd ir bēgļu gaitās, jo jau pēc pirmajiem uzlidojumiem Harkivas pilsētai, nesagaidot Krievijas okupācijas karaspēka ierašanos, teātra vadība nolēma māksliniekus izvest no pilsētas. “Līdz 24. februārim mums bija repertuāra teātris, 12. februārī plānojām operas “Pelnrušķīte” pirmizrādi. Tam nav analoga, pagaidām. Tur bija unikāli tehniski un skatuviski momenti. 24. februārī teātris – tāpat kā visa pilsēta – nokļuva apšaudē. Pēc tā visa mēs vairākas nedēļas nespējām atgūties. Nesapratām, ko darīt tālāk. Daļa dejotāju izbrauca, daļa palika. Sākām meklēt savējos, jo sapratām, ka savu teātri varam pazaudēt, tāpēc uzsākām braucienus ar koncerttūrēm,” saka Harkivas Nacionālā akadēmiskā operas un baleta teātra direktora vietniece Olga Jevdokimova.

Daļa Harkivas operas un baleta teātra mākslinieku izbrauca no Ukrainas ar mājdzīvniekiem, dzīvesbiedriem un bērniem, mēģinot noturēties kopā vispirms jau Lietuvā, pēc tam Slovākijā. Karš turpinās jau gadu, tāpēc teātris Eiropā devies viesizrādēs.

Harkivas operas nams kā viens no Ukrainas lielākajiem un vecākajiem teātriem ir īpašs ar to, ka mākslinieki katrai izrādei ir gatavojuši klasiskas dekorācijas, par ko varēja pārliecināties arī izrādēs Ventspilī. 

Karam sākoties, izdevies izvest arī dekorācijas izrādei “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”, kas ar Ventspils pilsētas līdzfinansējumu daļai skolēnu šonedēļ tika piedāvāta apmeklējumam bez maksas. Baleta solisti stāsta, ka ar savām izrādem vāc līdzekļus Ukrainā palikušajiem. Tic, ka labais uzvar un ar mākslas palīdzību šo ticību var stiprināt. Harkivas Nacionālā akadēmiskā operas un baleta teātra solists Dmitrijs Vasiļjevs: “Ja mēs savu kultūru neparādīsim, arī šajā grūtajā laikā lēni mirsim. Kad mēs dejojam, mūsu dzīve turpinās, to nevar izskaidrot, bet var parādīt ar savām emocijām, mūsu kustībām, ķermeni, kostīmiem. Parādīt, cik bezprātīgi mīlam Ukrainu, mūsu teātri, mūsu pilsētu un savu darbu. Mīlestība uz deju. Tā ir mīlestība kopš bērnības!”

Harkivas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris 15. februārī sniegs izrādes Daugavpilī, tad turpinās savus projektus Lietuvā, Vācijā un Slovākijā.