Robežsargi atklāj 134 viltotus Covid-19 testus

Šķērsojot Latvijas robežu, jau kopš pagājušā gada rudens nepieciešams digitālais apliecinājums jeb Covidpass, bet no šā gada 15. janvāra arī negatīvs Covid-19 tests, kas veikts ne agrāk kā pirms 72 stundām.

Lai pārbaudītu, kā tas tiek ievērots, Grenctāles robežpunktā atkal atgriezušies robežsargi. Kravu pārvadātāji gan var traukties tālāk. Apturētas tiek tikai vieglās automašīnas.

Sižeta filmēšanas laikā pārkāpumi netika konstatēti, bet kopumā - kopš šīs prasības ieviešanas - robežsargi jau konstatējuši 134 personas, kuras uzrāda viltotus testus vai tādus, kas neatbilst robežsardzes rīcībā esošajiem paraugiem. Starp šīm 134 personām ir 47 Ukrainas pilsoņi, 29 Latvijas, bet 23 - Lietuvas pilsoņi.

Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone saka: “Tendence ir tāda, ka aizvien vairāk robežsargi konstatē viltošanas gadījumus. Ja sākotnēji, pirmajos mēnešos bija nulle konstatēto viltojumu, tad šobrīd aizvien biežāk. Dominējošie ir Ukrainas pilsoņi. Nemācēšu teikt, kādā veidā viņi šos testus iegūst, bet katrā ziņā analīzes viņi nav nodevuši.”

Lai atjaunotu brīvu pārvietošanos Eiropā saskaņā ar Eiropas savienības dalībvalstu un Eiropas parlamenta panākto vienošanos, no 1. jūlija sāks darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kas apliecinās, ka cilvēks ir vai nu vakcinējies, izslimojis Covid vai arī veicis Covid-19 testu.”

Sertifikātu iedzīvotāji varēs lejupielādēt savos viedtālruņos, vai nepieciešamības gadījumā izdrukāt papīra formātā. Šāds sertifikāts arī būšot drošāks pret viltojumiem, jo dati, ko sistēmā ievadījusi medicīnas iestāde, ir šifrēti un apstiprināti līdzīgi kā ar elektronisko parakstu.

Nacionālā veselības dienesta IT projektu koordinators Māris Dreimanis pauž: “Es nevarēšu paņemt cita cilvēka QR kodu un mēģināt to pārģenerēt ar citiem personas datiem. Tad viņš vairs nenolasīsies kā “valīds” dokuments. Tāpat kā, piemēram, ir ar e-parakstītu dokumentu.”

Plānots, ka digitālā Covid-19 sertifikāta tīmekļvietne darbību uzsāks 1. jūnijā, bet visā Eiropā digitālais sertifikāts būs spēkā no 1. jūlija.