Skola nezina, vai nākamnedēļ notiks klātienes mācības

Pirmā reālā skolas diena tā arī nav sākusies vienā no lielākajām Ogres novada skolām. Aptuveni tūkstoš Ogres 1.vidusskolas skolēnu šorīt netika veikts tests, un viņi nezina, vai varēs veikt arī rīt, jo laboratorija nesniedz pagaidām nekādu informāciju. Līdz ar to nav zināms, vai nākamnedēļ varēs notikt mācīties klātienē.

“Es vecākus ļoti labi saprotu par viņu neapmierinātību, bērni brokastis daži nav paēduši, daži zobus nav tīrījuši. Šis skolas iesākums faktiski sākās stresaināk, nekā tam pienāktos būt, un mēs savus tiešos pienākumus faktiski nevaram paveikt, kavējas citas lietas,” - šādi jauno mācību gadu iesākusi Ogres 1. vidusskola, kur šorīt vēl pirms mācību stundām pulksten 8.00 bija plānots 1000 skolas audzēkņiem un darbiniekiem veikt Covid-19 siekalu testus. Tomēr tie izpalika, jo Centrālā laboratorija nepiegādāja pieteiktos siekalu savākšanas komplektus.

“Šorīt 7.50 mums pateica, ka stobriņu nebūs, līdz ar to tie, kas bija ceļā pie mums un citādi saorganizēti, faktiski paraugus nodot nevarēja. Sazinājāmies ar laboratoriju, skaidrs, ka ir sastrēgums, mums viņus nevarēs sagatavot tik ātri, lai gan datus, aktualizētos sarakstus bijām nodevuši otrdien,” saka Nora Henrihsone, Ogres 1. vidusskolas direktora p.i..

Ar loģistikas problēmām saskārusies arī Ikšķiles brīvā skola, kur tā pati Centrālā laboratorija skaidrojusi, ka trūkst darbinieku. “Lai mēs dabūtu tūbiņas tajās dienās, kad nepieciešams, mēs pieslēdzam savu saimniecisko personālu, viņš piedalās transportēšanas jautājumos. Mēs atrisinām grafiku, ka mēs pieslēdzamies paši, lai veiksmīgi nogādātu tūbiņas tur, kur tām ir jānokļūst,” saka Kristīne Liberta, Ikšķiles Brīvās skolas direktore.

Kā norāda Ogres 1. vidusskolas direktore, joprojām nav skaidrs, vai tūbiņas tiks piegādātas piektdienā un varēs veikt testēšanu. Līdz ar to arī aktuāls ir jautājums, vai skolēni varēs nākamajā nedēļā mācības veikt klātienē. “Tad ir pavisam slikti, jo tad mums uz pirmdienu nav datu, vai kāds no mūsu kolektīva un bērnu kolektīva ir slims. Ja mēs to uzzinām sestdien, svētdien, viss ir kārtībā, mēs pēdējā laikā mēdzam strādāt arī brīvdienās, mēs pārkārtosim šo sistēmu, bet ir jāzina pa brīvdienām, kāda ir aktuālā situācija par saslimšanu,” pauž Nora Henrihsone.

“Centrālās laboratorijas” pārstāve Līga Ribkinska ReTV e-pastā situāciju ar aizkavēšanos skaidro: “Šajās dienās tiek veiktas izmaiņas iepriekš apstiprinātajā izglītības iestāžu sarakstā, kurām pakalpojumu sniegs "Centrālā laboratorija".”

Laboratorija norāda, ka Ogres 1. vidusskolai testa paraugi tikšot piegādāti rīt, 3.septembrī, un visiem skolēniem tiks nodrošināta iespēja savlaicīgi nodot siekalu paraugus analīžu veikšanai. Veselības ministrija uzsver, ka šobrīd ir tikai pats sākums, veikts viens testēšanas aplis, jau šobrīd esot apzināti cēloņi problēmām. “Ir par atsevišķām laboratorijām lielākas vai vairāk sūdzību ienākušas. Ar šīm laboratorijām Nacionālais veselības dienests individuāli strādā. Tādas situācijas ir, bet gribētu teikt, ka tas nav vairumā gadījumu,” saka Oskars Šneiders, Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs.

Tikmēr skolu pārstāvji aicina ministriju meklēt risinājumu, lai loģistikas dēļ netiku traucēts mācību process skolās.

 


Foto: Freepik