Vēlas izveidot padomju laika pieminekļu parku

“Iznīcināt nedrīkst, bet iepriekšējā režīma rēgi jāsavāc vienkopus,” tā uzņēmējs no Kuldīgas puses Meinards Mētelis saka par to, ko iesākt ar padomju laika pieminekļiem pēc demontāžas. Savos īpašumos Kuldīgā un Īvandes pagastā viņš izveidojis gan padomju laika liecību krātuvi “Cits laiks”, gan Ļeņina pieminekļu parku. Vai šo parku varētu papildināt arī ar citiem pieminekļiem, notiek diskusijas.

Uzņēmēja Meinarda Mēteļa veidotajā padomju laika dažādu liecību krātuvē “Cits laiks” patiesi paveras cita pasaule – dominē sarkanā krāsa, visapkārt dažādi karogi, vimpeļi, gleznas ar padomju laika varas vīriem, formastērpi un daudz kas cits. Krājums tapis pamazām – meklējot priekšmetus gan no vietējās apkārtnes, gan tālākām Latvijas vietām. Viņš saka – nav pareizi visu iznīcināt, labāk sakopot vienkopus un tad stāstīt par okupācijas laikiem, lai vēsture neatkārtotos.

Savukārt Meinarda Mēteļa īpašumā Īvandes pagastā, kas ir ap 200 hektāriem plašs, novietoti četri Ļeņina pieminekļi, kas savulaik bijuši Kuldīgā, Saldū, Bauskā un Dobelē. Viņš ir pārliecināts, ka te varētu veidot līdzīgu Padomju laika pieminekļu parku, kāds pēc neatkarības atjaunošanas izveidots Lietuvā. Jautājums, ko darīt ar šādiem okupācijas laika pieminekļiem, aktuāls bijis vienmēr, bet Krievijas sāktā kara Ukrainā -jo īpaši. Brāļu kapu komiteja saskaitījusi, ka šobrīd Latvijā ir vairāk nekā 300 padomju varas uzstādīti pieminekļi un ierīkotas piemiņas vietas ārpus brāļu kapiem. Valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš uzskata, ka jautājums, ko darīt ar šiem pieminekļiem, jāsakārto valsts līmenī. “Pirmkārt, vajadzētu nodefinēt, ko mēs saprotam ar jēdzienu “padomju laika piemineklis”. Ir pieminekļi gan vietējiem pagasta, rajona iedzīvotājiem, gan pieminekļi padomju vai Sarkanajai armijai, partizāniem, atsevišķām padomju armijas daļām. Tas ir jāskatās katrā gadījumā individuāli.”

Šobrīd lēmums par demontēto pieminekļu nākotni ir pašvaldību rokās. Notiek plašas diskusijas, ko iesākt ar Rīgā tā saukto Uzvaras parka pieminekli. Viedokļi ir dažādi. Latvijas Politiski represēto apvienības pārstāve Dzintra Geka, kura ir arī Rīgas domes deputāte, uzskata, ka pieminekļa elementiem būtu jāatrodas kapos, kur pieminēt un nest ziedus.

Rīgas domes deputāts Dāvis Stalts atzīst, ka ir uzrunājis arī Meinardu Mēteli turpināt viņa aizsākto ideju. “Mēģināt visus savākt prom no pilsētvides, kulta vietām, padarīt par vēsturiski izglītojošu pasākumu kā Okupācijas muzeja vai kādu citu muzeja filiāli. Atļāvos uzmeklēt Meinarda kungu, kurš jau kaut ko šādu ir sācis veidot. ”

Deputāts atzīst, ka šobrīd šī ideja ir diskusiju sākumposmā.


#SIF_NVZ2022