Vija Kilbloka: ja zaudē drosmi, zaudē visu

Raidījumā “Personības kods” viesojas grāmatu izdevēja, “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka. Sarunā ar Ingu Gorbunovu par grāmatām, vērtībām un to, kā izaudzināt emocionāli inteliģentus bērnus un mazbērnus.

Zvaigznē uzreiz pēc augstskolas

Vija stāsta, kā radusies grāmatu izdevniecība “Zvaigzne ABC”. Tās pirmssākumi ir nudien interesanti, jo viss aizsākās, ja tā varētu teikt, no pavisam citādas izdevniecības. “Zvaigzne” savulaik izdeva tikai mācību grāmatas un zinātnisko literatūru. VijaKilbloka tur sāka strādāt 1977. gadā – uzreiz pēc juridiskās fakultātes absolvēšanas, bija juridiskās literatūras redaktore.

Vija stāsta, ka izdevniecību “Zvaigzne ABC” izveidojuši deviņdesmitajos, kad daudzas iepriekš ļoti spēcīgas izdevniecības pārtraukušas savu darbību. “Zvaigzni” tomēr izdevies saglabāt. “Kad Godmanis teica, ka visi valsts uzņēmumi visiem vilku kājas baro,” Vija smejas, “izveidojām “Zvaigzni ABC”. Piereģistrējām, pakāpeniski izpirkām visas vecās sekcijas, visu pārējo. Tolaik jau cilvēki bija pieraduši strādāt, gaidot, ko teiks ministrijas, papīrs tika no valsts iedalīts… Līdz ar pārmaiņu laiku tas viss bruka un juka. Ne papīra, ne naudas vairs nebija. Milzīga inflācija. Radās jautājums – ko darīsim? Daudzi tolaik nenoticēja, ka arī pašiem kaut ko iespējams izveidot, nobijās un negribāja iesaistīties.” Vija saka, ka šajos gados noiets tāls ceļš un izdarīts ir ārkārtīgi daudz.

Nepamēģināsi – nezināsi

Vija Kilbloka atklāj, ka arī pati izglītojas un daudz ko izmēģina no grāmatām, kuras izdod. “Ja runājam par ēšanu, pamēģinu pilnīgi visu. Ar fiziskām aktivitātēm ir drusku grūtāk. Tur es nevaru visu,” Vija smejas.

“Kad izdevām grāmatu par sirds asinsvadiem, pirmo reizi dzīvē gāju uz trenažieru zāli. Bija ļoti interesanti un ļoti labs rezultāts! Es izlasīju, ka katrs muskulis, kuru darbini, patiesībā ir mazā sirds, kas pumpē asinis, kā tiek apstādināti vai aizkavēti visi novecošanas procesi.”

“Ko tik es neesmu pamēģinājusi! Pirmais bija badošanās brīnums, tad svaigēšana, neēdu cukuru, “keto”, arī seleriju sula ir bijusi.” 

Kad vajadzēs, tu zināsi, kas jādara

Vija uzsver, ka darbs pilnīgi noteikti ir ļoti svarīgs viņas dzīve. “Šis gads ir daudz ar mani izdarījis. Kad sākās karš, bija apmulsums – nesaproti, ko darīt. Nonācu pie domas, arī “Facebook” viena no mūsu grāmatu autorēm bija uzrakstījusi – kad vajadzēs, tu zināsi, kas tev jādara.. Es to it kā zinu, bet vajadzēja, lai arī no malas kāds pasaka. Ļoti nomierinājos. Nāca tāds enerģijas sprādziens!”

“Šogad esam strādājuši kā traki. Jebko, ko esmu darījusi, esmu darījusi ar milzu jaudu! No vienas puses domāju – varbūt es norokos darbā? Bet nē! Man ir iespēja! Bumbas uz galvas nekrīt. Dzīve ir dārgs mirklis. Kāpēc lai es nedarītu visu ar pilnu atdevi?”

*

Vija ir pārliecināta, ka brīvs kļūst tikai tad, kad iemācies pasmieties pats par sevi. Ja zaudē drosmi, tad zaudē visu.

Vairāk par Viju Kilbloku uzzini šovakar, 27. decembrī, pl. 21.30 kanālā ReTV!