Ziemāju birums būs viduvējs, bet vasarāju - pieticīgs

Ja pavasarī gaidāmās ziemāju ražas potenciāls bijis necerēti augsts, tad ap Jāņiem situācija strauji pasliktinājusies. Ziemeļkurzemes graudaugu audzētāji spriež, ka gads nebūs tik slikts kā 2018., taču vasarāju šķirnēm birums būs niecīgs.

Vēl ap Jāņiem Sabiles puses zemnieku saimniecības “Rīgmaļi” īpašnieks varēja justies gandarīts. Apbraukājot savus vairāk kā tūkstoš hektāru platības laukus, viņš priecājās, ka graudaugu ražas gads gaidāms izcils. Laika gaitā sajūsma noplaka. “Tad sākās tas karstums, kas jau kviešiem nepatīk. Rapsim varbūt sākumā vēl nelikās tik traki, bet kviešiem, ja ir divdesmit grādu… Ja ir virs plus divdesmit grādiem, tad viņiem jau sāk nepatikt. Bet, nu, tā kā šovasar bija virs trīsdesmit, kā mēs visi zinām, un vēl vairāk, tad tas atstāja ietekmi. Un, šobrīd kuļot, mēs redzam, ka tilpummasa ir ļoti mainīga. Ir smilšainas augsnes, kur tilpummasa ir ļoti zema - ir mālainas, stingrākas augsnes, kur atkal tā. Gan kvalitāte, gan raža ir noturējusi sakarīgu līmeni,” saka Māris Bērziņš, z/s “Rīgmaļi” saimnieks.

Lībagu pagasta zemnieku saimniecības “Brīvzemnieki” un SIA “Keivo” īpašniekam Andim Zazītim arī šobrīd saspringtais ražas novākšanas laiks. Viņš piekrīt, ka vasarājiem gaidāms neražas gads. “Nu, jā! Vasarājiem prognoze ir bēdīga. Sausums ir izdarījis savu, jo mitrums tomēr pietrūkst augsnē, līdz ar to graudiņi būs maziņi. Nu, raža nebūs, jā,” pauž Andis Zazītis, graudaugu audzētājs.

Laika posmā, kurā veidojas grauds, augam ir nepieciešams mitrums, tāpēc ieguvēji būs tie graudaugu audzētāji, kuru laukos vērojama šķirņu dažādība. Tā atzīst Agroresursu un ekonomikas institūta, Stendes pētniecības centra ilggadējā selekcionāre Vija Strazdiņa. “Cilvēkiem ir jāmainās! Un vienmēr ir jābūt gataviem uz to, ka tu nedrīksti likt visas olas vienā groziņā. Ja viņš būtu varbūt paskatījies un iesējis kādu agrīnāku šķirni, vidēji agrīnu, varbūt tad rezultāts būtu katrā ziņā labāks.”

Ir lauksaimnieki, kuri labprātāk izvēlās sēt ievestās graudaugu šķirnes, taču netrūkst arī tādu, kas audzē tās, kas selekcionētas tepat kaimiņos – Dižstendē. Selekcionāres Vijas Strazdiņas kontā jau vairākas ziemas un vasaras kviešu šķirnes. Pēdējais lolojums “Brigens” iemantojis vietējā barona vārdu. “Es tā ceru, ka viņš no mākoņa maliņas mums palīdzēs, lai šķirne, kā saka, nestu zemniekiem ne tikai labu ražu, labu kvalitāti, bet, nu, lai tā tiktu cienīta.”

Šķirne aizvada pēdējo etapā pirms reģistrēšanas Latvijas augu šķirņu katalogā. Ja viss izdosies, kā iecerēts, tad graudaugu audzētāji sēju varētu uzsākt pēc pāris gadiem.


Foto: Freepik