Skip to main content
Atlasīt pēc reģiona

Ar kanisterapiju Balvos sniedz atbalstu ģimenēm ar bērniem

17. septembris 2025
Marta Puzāka, Vitālijs Dudarenoks, Latgales reģionālā televīzija speciāli ReTV

Divi balti suņi ar siksniņām pastaigā parkā
Foto: Latgales reģionālā televīzija

Sociālo uzņēmumu dibināšana ir viens no veidiem, kā efektīvāk un ilgtspējīgāk risināt sociālās problēmas sabiedrībā.  Lai veicinātu šādu uzņēmumu attīstību, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija ik gadu rīko konkursu jaunām sociālo uzņēmumu idejām, piešķirot finansējumu un atbalstu to realizācijai. Konkurss notiek jau astoņus gadus un tā laikā īstenotas dažādas iniciatīvas izglītības, veselības, nevienlīdzības un citu problēmu risināšanā. Arī Latgalē kanisterapijas speciāliste Ingrīda Supe attīstījusi ideju par atbalsta māju ģimenēm ar bērniem. 

 

Atbalsta māja “Brīvupes” atrodas Balvu novadā, un tajā saimniece Ingrīda Supe darbojas kopā ar divām samojedu šķirnes suņu meitenēm vai kā pati saka – savām kolēģēm – Doru un Sani. Tas ir sociālais uzņēmums, kas nodrošina atbalstu ģimenēm ar bērniem, piedāvājot rehabilitācijas un attīstību veicinošus pakalpojumus. Viens no tiem ir kanisterapija.

“Kanisterapijā strādā suņi, kas ir testēti, sertificēti un katru gadu atkārtoti atjauno apliecinājumu tam, ka viņi joprojām ir piemēroti šim darbam.”

Atbalsta mājas “Brīvupes” dibinātāja un vadītāja Ingrīda Supe

Reklāma

“Sani tāda vienkāršāka, bet Dora mums ir lēdija. Viņai ir viedoklis. Patīk runāt – tā ir viena no samojeda iezīmēm. Samojeds ir runīgs suns. Kanisterapijā strādā suņi, kas ir testēti, sertificēti un katru gadu atkārtoti atjauno apliecinājumu tam, ka viņi joprojām ir piemēroti šim darbam,” par suņu meitenēm stāsta saimniece, atbalsta mājas “Brīvupes” dibinātāja un vadītāja Ingrīda Supe.

Divi balti suņi tiek mīļoti un izskatās priecīgi

Reklāma

Sociālā uzņēmuma statusa iegūšana bija labs atspēriens atbalsta mājas iekārtošanai un piepildīšanai ar saturu, lai bērniem uzreiz būtu materiāli, ar ko strādāt. 

 

Tā ir nepārtraukta mācīšanās par dažādiem attīstības traucējumiem, psiholoģiskām lietām, uzvedības problēmām, jo klienti nāk dažādi. Sākumā braucām nodarbības sniegt arī Cēsīs izbraukumos, Alūksnē. Tad es domāju – kāpēc mūsu vecākiem ir jābrauc tālu, lai saņemtu pakalpojumu?” stāsta Ingrīda Supe.

“Suņi ir dzīvnieki, ar kuriem bērni mācās uzticēšanos, robežas un gaidīt savu kārtu.”

Latgales Reģionālajā atbalsta centra “Rases pērles” valdes locekle, direktore Ilze Andža

Reklāma

Kopš 2019. gada kanisterapijas pakalpojumu sniedz arī Latgales Reģionālajā atbalsta centrā “Rases pērles”. Ingrīda Supe turp brauc katru nedēļu. Centra valdes locekle, direktore Ilze Andža ļoti novērtē vietējo speciālistu pienesumu: “Suņi ir dzīvnieki, ar kuriem bērni mācās uzticēšanos, robežas. Mācās gaidīt savu kārtu, jo Ingrīdas uzdevums ir viņus ielikt noteiktos rāmjos, mācīties pārvaldīt emocijas.”

Sieviete uz sola glāsta divus baltus suņus dārzā

Reklāma

Ik gadu Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija organizē konkursu, kurā potenciālajiem uzņēmējiem ir iespēja realizēt ideju par sociālās uzņēmējdarbības attīstīšanu.

 

“Latgalē šis varētu būt ļoti noderīgi, jo Rīgā piedāvājums ir plašāks, un bērniem ir iespēja izvēlēties, uz kādiem papildu izglītojošiem pasākumiem vēlas iet, bet reģionos tā būtu papildu pievienotā vērtība,” uzsver Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas projektu vadītāja Līva Švarce. 

 

Atbalsta mājas “Brīvupes” vadītāja Ingrīda Supe vēl piebilst, ka, veidojot savu sociālo uzņēmumu, viņai bija jāmācās strādāt ne tikai ar klientu, bet arī augt kā uzņēmējai. Iegūt šīs prasmes palīdzējuši arī Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas semināri un mācības. 

 

Vēl līdz 19. septembrim esošie un topošie sociālie uzņēmēji no visas Latvijas var pieteikties sociālās uzņēmējdarbības piču konkursam “Tam labam būs augt 2025”. Šobrīd Latvijā reģistrēti 270 sociālie uzņēmumi. Novērojama pozitīva tendence – ik gadu to skaits pieaug par vairākiem desmitiem.


MAF logotips ar uzrakstu Mediju atbalsta fonds Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Novadu ziņas kanālā ReTV" saturu atbild SIA "Re MEDIA”
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta.

Saistītās birkas