Jau otro gadu Valsts aizsardzības mācība ir daļa no obligātās vidējās izglītības programmas Latvijas skolās. Tajā jaunieši apgūst ne tikai praktiskas zināšanas, bet arī iemācās atbildību, sadarbību un līderību. Un īpaši novembrī – patriotisma mēnesī – šīs nodarbības iegūst vēl dziļāku nozīmi, jo tās palīdz jauniešiem saprast, ko nozīmē mīlēt un sargāt savu valsti ne tikai vārdos, bet arī darbos.
Viena no šīs programmas pasniedzējām ir jaunsardzes instruktore Dana Liepājniece. Pirms tam viņa 16 gadus mācīja sākumskolas bērniem burtus un skaitļus. Tolaik, strādājot skolā, viņa dzīvoja pavisam citā ritmā un vidē. Jau trīs gadus viņas ikdiena ir mainījusies – viņa pasniedz valsts aizsardzības mācību vidusskolēniem. Tas ir viens no piemēriem tam, kā mainās ne tikai skola, bet arī laiks, kurā dzīvojam.
“Tajā laikā uzskatīja, ka sievietēm militārajā jomā varbūt nav īsti piemērotākā vieta, un tāpēc es izvēlējos kļūt par pedagogu. Bet, laikam ejot, šī joma mani tomēr aicināja, un pirms gandrīz septiņiem gadiem es iestājos Zemessardzē. Kad uzzināju, ka ir šāda iespēja, kur nepieciešama gan pedagoģiskā izglītība, gan militārā, man likās – tas ir tieši tas, kas radīts man,” stāsta Dana Liepājniece.
Instruktors Laimnesis Pauliņš skaidro: “Tā ir ierindas apmācība, orientēšanās, sakaru apmācība, dažādas lauku kauju iemaņas.”
Šajās nodarbībās runā arī par motivāciju, vērtībām un personīgo atbildību. Jaunsargu instruktors Laimnesis Pauliņš skaidro: “Tā pirmā vērtība, kādēļ mēs to darām, ir sargāt dzīvību, veselību un bērnus. Jo, ja mūsu valstī šīs trīs pamatvērtības netiek sargātas un par tām netiek pienācīgi rūpēts, tad mēs esam nolemti. Mūsu valsts vienkārši nebūs.”
Mūsdienu skolēni ir pieraduši pie tehnoloģijām, bet šeit viņiem jāstrādā ar kartēm un jāorientējas bez telefona palīdzības.
Ventspils 2. vidusskolas skolēns Dmitrijs Popovs stāsta: “Vissvarīgākā informācija, ko es šeit iemācījos, ir topogrāfija – kā strādāt ar kartēm. Es taču pirms tam nezināju, kā noteikt koordinātes.” Viņa klasesbiedrene Jeļizaveta Bobere piebilst: “Ir ļoti svarīgas lietas, par kurām mēs jau uzzinājām šeit. Un man liekas – to vajadzētu zināt visiem.”
Runājot par vērtībām, skolēni piebilst – patriotisms nav tikai sajūta. To pierāda darbi, nevis vārdi. Ventspils 2. vidusskolas skolniece Angelina Zeļenkeviča saka: “Tas ir gan maksāt nodokļus, gan dzīvot Latvijā, mīlēt savu valsti, ceļot pa to, zināt tās vēsturi. Ir ļoti daudz mazu lietu, kas padara tevi par īstu patriotu.” Šīs nodarbības sniedz ne tikai zināšanas, kas var noderēt krīzes situācijās. Tajās jaunieši apgūst arī līderību, spēju pieņemt lēmumus un ātri reaģēt mainīgos apstākļos. Un tieši šādas prasmes mūsdienu pasaulē kļūst arvien nozīmīgākas.
![]() |
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Novadu ziņas kanālā ReTV" saturu atbild SIA "Re MEDIA” |
| Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. | |


