Skip to main content
Atlasīt pēc reģiona

Ukrainietes Latvijā mieru rod mākslā

3. aprīlis 2025
Sandra Paegļkalne, Kaspars Daņiļevičs, Vidusdaugavas televīzija speciāli ReTV

Sieviete latviešu tradicionālā tērpā dzied, kamēr vīrietis blakus spēlē akustisko ģitāru mākslas darbu izstādes zālē
Olena Ščerbaka Latvijā turpina savu vaļasprieku – ukraiņu tautasdziesmu dziedāšanu. Foto: Vidusdaugavas televīzija

Karš sagrieza dzīvi kājām gaisā daudziem Ukrainas iedzīvotājiem un daudziem iejusties Latvijā palīdz nodarbošanās ar mākslu. Ukrainiete Olena Ščerbaka jau kopš bērnības dzied ukraiņu tautasdziesmas un tagad šo tradīciju turpina kopā ar latviešu draugiem. Savukārt Zoja Filanova mākslinieces talantu sevī atklāja vien pirms trīs gadiem, kad pārcēlās uz Latviju. Zoja sāka gleznot, lai mazinātu stresu un trauksmes sajūtu un šobrīd viņa jau var lepoties ar savu pirmo darbu izstādi, kas nupat atceļojusi uz Jēkabpils Tautas namu. Iepriekš Ukrainā Zoja ar to nav nodarbojusies.

Tas ir pašmācības ceļā, internets mani māca.

Zoja Filanova

Reklāma

“Man tas iepatikās, un pēc tam es sāku krāt savas gleznas. Viena sieviete man teica: “Kāpēc jūs tās glabājat, kad jūs tās izliksiet publiski, lai visi tās redzētu?” Bet es samulsu, jo man šķiet, ka es tikai kaut ko uzzīmēju. Es to neesmu mācījusies. Tas ir pašmācības ceļā, internets mani māca.”, stāsta gleznu izstādes “Dvēseles vēsture” autore Zoja Filanova.

 

Zoja Filanova mākslinieces talantu sevī atklāja vien pirms trīs gadiem, kad pārcēlās uz Latviju.

 

Zojai vislabāk patīk atainot dabas skatus. Tas viņai palīdz novērst uzmanību no uztraukuma par radiem, kuri palikuši Ukrainā. Dzimtenē joprojām dzīvo viņas vecāki, brālis un citi tuvinieki. “Viņi ir okupēti, tas ir ļoti grūti. Es nekādā veidā nevaru uz turieni doties, jo mani ar Ukrainas pasi tur nelaidīs. Mamma visu laiku jautā, vai jūs atbrauksiet? Kā es varu atbildēt uz šo jautājumu? Es viņai vienmēr saku, protams, mēs atbrauksim, bet kad tas viss beigsies, nav zināms.”

Mana vecmāmiņa un mana mamma kopš bērnības dziedāja ukraiņu tautasdziesmas, un tā dziedu es, un tagad dzied mani bērni.

Olena Ščerbaka

Reklāma

Izstādes atklāšanā piedalījās arī ukrainiete Olena Ščerbaka, kura kopā ar bērniem patvērumu no kara šausmām radusi Jēkabpils novada Zasā. Viņa Latvijā turpina savu vaļasprieku – ukraiņu tautasdziesmu dziedāšanu, bet šāda uzstāšanās viņai bija pirmo reizi. Olena Ščerbaka: “Mana vecmāmiņa un mana mamma kopš bērnības dziedāja ukraiņu tautasdziesmas, un tā dziedu es, un tagad dzied mani bērni.”

 

 

Mūzika vieno arī dažādās valodās runājošos. To pierāda Olena un sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” vadītāja Iveta Tāle, kuras priecēja ar dziedājumu ukraiņu valodā. Olena un Iveta iepazinās Zasā, sadraudzējās un ātri vien atklāja kopīgo aizraušanos – dziedāšanu. Ivetai Tālei tā ir iespēja apgūt ukraiņu valodu. “Ukraiņu tradīcija ir brīnišķīga, brīnišķīga daudzbalsības tradīcija, un katram dziedātājam tā ir liela medusmaize, īpaši, ja ir ukraiņu dziedātājs, kas var padomu dot un palīdzēt ar valodu, ar izrunu, protams, arī ar dziedāšanas tehniskām lietām, tad, protams, viena bauda dziedāt.”, atzīst Iveta Tāle.

Atklāšanas pasākumā klātesošie varēja ziedot līdzekļus Ukrainas atbalstam, un biedrības “Brīvības konvojs” ziedojumu kastīte būs pieejama visu izstādes eksponēšanas laiku. Gleznu izstāde Jēkabpils Tautas namā būs skatāma līdz 15. maijam.

Reklāma


MAF logotips ar uzrakstu Mediju atbalsta fonds Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Novadu ziņas kanālā ReTV" saturu atbild SIA "Re MEDIA”
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta.

Saistītās birkas