Aicina brīvprātīgos aktīvajā migrācijas laikā palīdzēt krupjiem droši šķērsot brauktuvi

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ikvienu aicina iesaistīties kampaņā "Misija - Krupis. Izglāb princi!", kļūt par brīvprātīgo krupju glābēju un aktīvajā migrācijas laikā noteiktā ceļa posmā palīdzēt krupjiem droši šķērsot brauktuvi, aģentūru LETA informēja DAP vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.

Līdz ar silto un lietaino laiku dabā modīsies krupji, lai sāktu ierasto ceļu uz dzimto dīķi un turpinātu savu dzimtu. Krupis ir lēns rāpotājs, ceļa šķērsošana viņam var aizņemt pat 15 minūtes, bet rāpošana intensīvas satiksmes posmā nereti kļūst par neiespējamo misiju.

Par krupju glābēju var kļūt ikviens, izvēloties sev ērtāko no 41 apzinātā ceļu posma, kurā abinieku migrācijas ceļi krustojas ar autoceļiem. Krupju pārvietošanās lielākoties notiek dažas stundas pēc saulrieta, visintensīvāk ap laika posmu no plkst.21 līdz 23, tādēļ bērnus un pusaudžus DAP aicina līdzdarboties tikai pieaugušo uzraudzībā. 

Lai vairotu cilvēku zināšanas un pareizu rīcību glābšanas laikā, pēc reģistrēšanās ikviens brīvprātīgais tiks aicināts uz tiešsaistes semināru ar dabas vērotāju un ekspertu Vilni Skuju. 

Brīvprātīgo pieteikuma anketa pieejama "https://ej.uz/s9uv".

Skuja skaidro, ka krupji ir nozīmīgi dzīvības jeb barības ķēdes dalībnieki, to maltīti galvenokārt veido dažādi kukaiņi, gliemji un sliekas, bet viņus pašus labprāt ēd daudzi plēsīgie dzīvnieki, tostarp mazais ērglis, meža pūce, sermulis, sesks, āpsis un citi. Krupjiem izzūdot var tikt izjaukts dabiskais līdzsvars, kopumā var samazināties bioloģiskā daudzveidība, izzust augstākas klases sugas.

Viņš vērš uzmanību, ka pašlaik grūti prognozēt konkrētu datumu, kad sāksies migrācija. Taču zināms, ka tā sāksies tuvāko nedēļu laikā līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos un pavasarīgu lietu. Tieši tādēļ DAP aicina jau laikus cilvēkus pieteikties brīvprātīgai dalībai misijā, uzzināt plašāku informāciju par krupjiem seminārā un būt gataviem patrulēšanai vakara stundās izvēlētajā krupju migrācijas vietā.

Neatkarīgi no glābšanas vietas, ikvienam brīvprātīgajam ir nepieciešama vēlme iesaistīties misijā, brīvas dažas vakara stundas vienu līdz divas nedēļas, cimdi, spainis un tumsas apstākļos arī atstarojoša veste un lukturītis.

Iesaistoties krupju glābšanas misijā, brīvprātīgie vienlaikus piedalās arī sabiedrības īstenotajā dabas vērtību uzskaitē jeb monitoringā. Pēc katras reizes, kad brīvprātīgais piedalījies abinieku glābšanā, DAP aicina iesniegt aprakstošus datus par izglābto skaitu, aizpildot jaunradītu tiešsaistes abinieku uzskaites anketu. Iegūtie dati palīdzēs papildināt zināšanas par Latvijā mītošo abinieku populācijām - konkrētu sugu abinieku sastopamības un izplatības vietām, iegūt papildu datus par dzīvnieku skaitu, apzināt precīzāk sugām piemēroto dzīves vietu atrašanos. Šāda informācija ir noderīga, lai precīzāk noteiktu katras sugas stāvokli un to ietekmējošos faktorus, kas palīdz precīzāk identificēt sugu stāvokļa uzlabošanai nepieciešamos dabas aizsardzības pasākumus, piebilst Reinika.

Pērn "Misijā - Krupis. Izglāb princi!" iesaistījās vairāk nekā 100 brīvprātīgie, kas kopumā izglāba vairāk nekā 1300 abinieku dzīvības, šim darbam veltot aptuveni četras diennaktis. Īpaši daudz krupju tika izglābti Lazdonas un Siguldas apkaimē.

Lai veicinātu skolēnu izpratni par abinieku būtisko lomu dabas ciklā un pievērstu uzmanību ikgadējai pavasara krupju migrācijai, pārvalde pērn organizēja skolēnu radošo darbu konkursu, kuram tika iesniegti ap 2000 radošie darbi - dzejoļi, stāsti, pasakas, dziesmas, gleznas, zīmējumi, video, instalācijas, mozaīkas, kolāžas, izšuvumi un adījumi. Pēc konkursa tie tika izstādīti plašākai publikai. Arī šogad skolēnu darbi un izzinošas grafikas ceļos pa Latviju, ļaujot ikvienam iepazīties ar krupjiem, to dzīvi, mītiem un skolēnu redzējumu, kā palīdzēt abiniekiem droši šķērsot autoceļus.Foto: Freepik