Aizvien vairāk bērnu smēķē un lieto alkoholu

Valsts policija reidos Zemgales mācību iestādēs šogad visbiežāk pieķērusi nepilngadīgus smēķētājus, bet alkohola reibums tiekot konstatēts aizvien jaunākiem bērniem. Vai atkarību izraisošo vielu nepilngadīgajam lietotājam tiks piemērots tikai brīdinājums, nopietnāks audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, atkarīgs no pašvaldības Administratīvās komisijas lēmuma. Narkologi gan uzskata, ka profilaktiskā novērošana pie speciālista ilgtermiņā sniedz labākus rezultātus.

Iegādāties alkoholu, cigaretes vai citas smēķēšanas ierīces nepilngadīgajiem ir aizliegts, tomēr Valsts policijas veiktās pārbaudes atklāj aizvien vairāk pārkāpumu. Zemgalē šā gada deviņos mēnešos Valsts policija fiksējusi 551 pārkāpumu, kas ir par 40 vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā. “Daudz vairāk šajās pārbaudēs konstatēts, ka jaunieši smēķē un glabā cigaretes un tabakas izstrādājumus,” norāda Dace Kalniņa, Valsts policijas pārstāve.

Par to, kāds sods nepilngadīgos likuma pārkāpējus sagaida, lemj pašvaldību Administratīvā komisija. Aizkraukles novadā un Jelgavas pilsētā šogad izskatīto lietu skaits ir gandrīz vienāds – vairāk nekā divi simti, tomēr lēmumi ir visai atšķirīgi. Aizkrauklieši vairāk cenšoties izmantot sociālās korekcijas programmu vai brīdinājumus. “Likums mums pasaka, ka bērniem līdz 18 gadiem prioritāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Ja bērns pie mums ir nonācis pirmo reizi par pārkāpumu, tad šis ir pirmais brīdinājums, kurš neietekmē viņa tālākās gaitas pieaugušo cilvēku dzīvē,” saka Laura Mikulova, Aizkraukles novada domes Administratīvās komisijas priekšsēdētāja.

Jelgavas valstpilsētas domes Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Normunds Pūce norāda: “Kādreiz vairāk piemērojām brīdinājumus, bet esam sapratuši, ka tas nestrādā. Jaunieši brīdinājumu uztver tā, kā viņam nekas nebūtu bijis, ka tas nav sods. Un arī komisijas sēdēs prasot, vai pirmā reize, noskaidrojas, kad jau aizgājis pie narkologa, ka tā nav pirmā reize. Pirmā reize, kad viņu noķer. Mēs cenšamies sūtīt pie narkologa uz konsultāciju.”

 Arī ar vienu narkologa konsultāciju nereti nepietiekot, lai bērns nostātos uz pareizā ceļa un neapdraudētu savu veselību, tāpēc tiek veikta profilaktiskā novērošana, kas nozīmē, ka veselu gadu bērns reizi mēnesī dodas vizītē pie speciālista. “Tas ir darbs, kas uzreiz nedod redzamus rezultātus. Tas, ko saredzu ikdienā, – un man gadā ir apmēram 200 nepilngadīgu apmeklētāju – ja jau pašā sākumā pie pirmā pākāpuma pievēršam pienācīgu uzmanību, tad tā tendence atkārtoties ir mazāka procentuāli. Ja par pirmo pārkāpumu bijis brīdinājums izteikts, tad ātri vien seko nākamā reize,” saka Lilita Caune, slimnīcas “Ģintermuiža” narkoloģiskās ārstniecības vadītāja.

Par alkohola lietošanu fiksēto pārkāpumu skaits gan sarūkot, tomēr lietotāji kļūstot aizvien jaunāki.

Laura Mikulova: “Mūsu komisijas redzeslokā šajā gadā ir bijuši divi bērni, kuriem ir 11 gadi. Ir bijuši bērni, kuriem ir 12 un 13 gadi.”

Pašvaldību komisiju vadītāji un narkoloģe norāda, ka, lai izskaustu šo tendenci, jāmainās arī sabiedrībai. Neraugoties uz to, ka par nepilngadīgo iesaistīšanu draud sods, atrodas cilvēki, kuri bērniem nopērk gan alkoholu, gan cigaretes.


#SIF_NVZ2022