Antivakseri Latvijā kļūst agresīvāki; viņiem uzmanību pievērš drošības iestādes

Tā dēvētie antikvakseri jeb vakcinēšanās noliedzēji Latvijā kļūst arvien radikālāki, bet viņu nolūki ne vienmēr ir cīņa par patiesību vai tiesībām izvēlēties - atzīst ReTV Ziņu aptaujātie eksperti. Citās valstīs jau ir rūgta pieredze, ka šādas personas izvērš protestu akcijas, kas kļūst vardarbīgas. Tieši tāpēc šobrīd Valsts drošības dienests sācis jau vairākas pārbaudes saistībā ar vakcinācijas pretinieku aktivitātēm.

Dažu skaļāko tā dēvēto antivakseru aktivitātes sasniegušas jaunu līmeni: gan vakcinācijas pretinieku veidotos interneta portālos, gan sociālās saziņas vietnēs izskan aicinājumi nošaut vai pakārt ārstus, žurnālistus un konkrētas valsts amatpersonas, kuras mudina potēties pret Covid-19. Tas vairs nav neatkarīgs viedoklis, bet balansēšana uz likuma robežas, uzskata Saeimas atbildīgās komisijas vadītājs. “Būsim godīgi – aiz viņiem nepavelkas, tie nav tie iemesli, kāpēc cilvēki nevakcinējas. Un tad viņi ir palielinājuši savu retoriku. To jau var saukt es nezinu kādos vārdos, un var pieņemt, ka pacietības mērs arī iestādēm, kas uzrauga šo, ir izsmelts,” saka Māris Kučinskis, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs.

“Es domāju, tas, ka Valsts drošības dienests ir uzsācis resorisko pārbaudi - tas pats par sevi ir signāls, ka, iespējams, robeža ir pārkāpta,” pauž Anhelita Kamenska, NVO “Latvijas cilvēktiesību centrs” direktore.

Valsts drošības dienests ReTV Ziņām norāda, ka “šāds saturs, kas vērsts pret sabiedrības veselības aizsardzībai ieviestajiem pasākumiem, veicina sabiedrības sašķeltību, apgrūtinot Latvijas valsts kopējos centienus pārtraukt Covid-19 izplatību. Dezinformācija par Covid-19 nekritiski domājošajā sabiedrības daļā var veicināt protesta noskaņojumu”.

Savukārt Saeimas atbildīgās komisijas vadītājs Māris Kučinskis agresīvajos aicinājumos saskata arī citus motīvus. “Gan personiska, gan politiska. Tas jau ir sasaistīts. Jo, kā redzams, mēs jau varam arī paskatīties šo cilvēku biogrāfiju. Tas noteikti nav pirmais mēģinājums ieiet politikā ar kaut kādu radikālu nostāju, un tagad ir parādījusies platforma, ko viņi vienkārši izmanto. Tāpēc es aicinu cilvēkus pārāk neuzticēties šiem cilvēkiem - nāks citas iespējas, viņi meklēs atkal citus saukļus, jo viņi visi mums jau ir zināmi no iepriekšējām darbībām.”

Valsts drošības dienests aicina nepakļauties provokācijām un neiesaistīties citu personu rosinātās prettiesiskās aktivitātēs, atgādinot, ka par pārkāpumiem ir paredzēta atbildība. Tas arī informē, ka pēdējā laikā konstatējis tādu viltus profilu aktivitātes pieaugumu, kas izplata sazvērestības teorijas un viltus ziņas saistībā ar Covid-19. Jāpiebilst, dienests arī atsevišķu dezinformācijas un viltus ziņu izplatītāju publicētajā saturā konstatējis Krievijas informatīvās telpas ietekmi.


Foto: Freepik