9. maijā dienesti pastiprināti uzraudzīs drošību visā Latvijā

Valsts policija (VP) un Valsts drošības dienests arī šogad strādā pastiprinātā režīmā, visā valstī uzraugot drošības situāciju saistībā ar 9. maiju, lai nepieļautu sabiedriskās kārtības un drošības apdraudējumu, tai skaitā noziedzīgās Krievijas agresijas un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu. Dienesti uzraudzību sāka jau šodien, turpinās līdz 10. maijam.

9. maijā, kas Kremļa režīma propagandā tiek atzīmēta kā tā saucamā “uzvaras diena”, ir aizliegts īstenot jebkādus publiskus pasākumus, kas noniecina un apdraud Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtības, šķeļ sabiedrību, slavina karu, militāro agresiju, totalitārismu vai vardarbību, kā arī nepatiesi atspoguļo vēsturiskos notikumus.

Aizliegumu rīkot pasākumus 9. maijā paredz Saeimā 2023. gadā pieņemtais likums. VP pārstāvis: “Noteikti arī uzraudzīsim un ļoti strikti uzraudzīsim. Tas ir tas, vai nenotiek militārās agresijas un totalitāro režīmu simboli izmantošana publiskā vietā, par ko ir paredzēta administratīva atbildība. Protams, arī par kara noziegumu attaisnošanu vai slavināšanu, par ko ir paredzēta krimināla atbildība. Mēs uzraudzīsim situāciju, vai iepriekšējos gados demontētajās padomju pieminekļu vietās nenotiek ziedu nolikšana, jo arī šādas rīcības mēs traktējam kā militārās agresijas atbalstošu darbību.”

Lai gan nav aizliegta individuāla ziedu nolikšana apbedījumu vietās, Valsts policijas pastiprināta klātbūtne šajās vietās nebūt nenozīmēs, ka tādējādi iedzīvotājiem tiks nodrošināta ērta un koordinēta pieeja. Policijas uzdevums ir nepieļaut sabiedriskās kārtības apdraudējumu un jebkādu agresijas slavināšanu.

Tāpat 9. maijā visu diennakti, kā arī 10. maijā laikā līdz pulksten 7.00 rītā aizliegts izmantot jebkādus pirotehnikas izstrādājumus, arī gadījumos, ja tos plānots izmantot, piemēram, dzimšanas dienas vai citu privātu svinību laikā. Zellis: “Protams, tās nav saistītas ar režīmu slavināšanu, bet jebkurā gadījumā likums paliek viens un visiem. Šajā datumā, kā es teicu, no 9. maija ieskaitot līdz 10. maija pulksten 7.00 rītā, piroteknikas izstrādājumu lietošana ir aizliegta.”

Tāpat dienesti arī aicina iedzīvotājus provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā vērtēt kritiski. Valsts policijā norāda, lai arī līdz šodienai ziņas par provokācijām nav saņemtas, dienesti īpaši uzraudzīs vietas, kur pārkāpumi ir iespējami. Zellis: “Toskait arī Speciālās vienības liels resurss arī tiks iesaistīts tieši jo īpaši Latgales reģionā un jo īpaši Daugavpilī, kur mēs pastiprināti arī uzraudzīsim sabiedrisko kārtību un drošību, un visas iepriekš jau nosauktās tās izpausmes, kuras varētu mūs sagaidīt rīt. Bet gribētu arī uzvērt to, ka jebkurā gadījumā mēs esam gatavi reaģēt, jebkurā vietā Latvijas teritorijā.”

Par jebkāda veida drošības apdraudējumu un karu noziegumu slavinošām darbībām iedzīvotāji aicināti ziņot, zvanot uz Valsts policijas tālruni 110.