Dzimtajai pilsētai uzdāvina atjaunoto “Villu Langberg”

Ventspilī valsts svētku dienās atklāta sena ēka, kas līdz šim pašā pilsētas centrā stāvējusi kā grausts. Ventspilnieks Rauls Vēliņš, atjaunojot ēku, ir vēlējies uzdāvināt kaut ko paliekošu savai dzimtajai pilsetai, kā arī atrast jebkādas vēstures liecības par vienu no skaistākajām Ventspils villām. Pēc desmit gadu restaurācijas darba, ko ventspilnieks apmaksājis no saviem līdzekļiem, ir izdevies durvis vērt luterāņu baznīcas arhibīskapa Teodora Grīnberga un Dānijas vēstnieka Latvijā Landberga namam. Dāņu diplomāta pēcteči šajās dienās tika uzaicināti apmeklēt Latviju. 

Benta Beismita, “Villas Langberg” būvētāju mazmazmeita, Latvijā ir pirmoreiz. Kādu dienu viņas dzīvesvietā, netālu no Kopenhāgenas Dānijā, ciemos pieteikušies Rauls un Signe Vēliņi, kas izstāstījuši neticamu stāstu par to, kā nopirkuši 90. gadu bandītu saspridzināto ēku Ventspilī, kuru plāno restaurēt, meklē jebkādas fotogrāfijas un liecības par skaistā nama vēsturi. 

Bija zināms vien tas, ka namā dzīvojis arhibīskaps Teodors Grīnbergs un pirms tam – dāņu konsula Langberga ģimene. “Villas Langberg” īpašnieks Rauls Vēliņš: “Vispār interesanti, ka Ventspils ir raksturīga ar “bergiem’’. Grīnbergs. Langbergs. Un es gribēju izrādīt respektu un cieņu pret viņiem, jo par Langbergu diezgan maz Ventspilī runāja un zināja. Un man šķiet, ka mums izdevās parādīt Landbergu ģimenei parādīt to, ka latvieši ir tauta, kas respektē to, ko citi ir radījuši, un viņi ar asarām acīs bija, kad vakar piebraucām.”

Bentas vecvecmāmiņa par namu toreizējā Windavā bija rakstījusi daudz savās piezīmēs, bet vēsturiskos notikumus Latvijā pārbaudīt ģimenei iztraucējusi kāda nianse: Ventspils tolaik saukta par Windaw. Tas skan atšķirīgi. Uzaicinājumu nosvinēt Latvijas Nnatkarības svētkus, nakšņojot savu vecvecāku dzīvoklī, gan Benta, gan viņas meita Anna Marija uztvērušas kā vienreizeju iespēju dzīvē Benta: “Tas ir brīnums un piedzīvojums. Sākotnēji es negribēju braukt, bet Rauls teica, ka man tas noteikti ir jāredz! Un visi mani draugi teica: tas notiek vienreiz dzīvē. Brauc!” 

“Villas Langberg” būvētāju mazmazmazmeita no Dānijas Anna Sofija: “Es tiešām nezināju, ka viņš to ir cēlis. Es zināju vien, ka viņi šeit ir dzīvojuši. Tas ir neticami!”

Vēliņu ģimene, konsula Landberga un vēlākā nama īpašnieka arhibīskapa Teodora Grīnberga namam ir veltījuši desmit savas dzīves gadus. Namā atradīsies viesnīca, bet tās pievienotā vērtība ir latviešu mākslinieku gleznu kolekcija, Jūlija Madernieka mēbeles kabinetā, visas iespējamās fotogrāfijas, kas vāktas, lai saglabātu nama vēsturi. Rauls Vēliņš: “Mihels Langbergs – tāpat kā Grīnbergs –, abi ir divkārtēji Trīszvaigžņu ordeņa kavalieri. Gan Grīnbergs, gan Langbergs. Langbergs, kura ģimene cēla šo māju, viņš bija viens no pirmajiem diplomātiem, kad Latvijā nodibinājās neatkarība, kuru Dānija iecēla diplomātiskās misijas darbam Rīgā.”

“Villas Langberg” īpašniece Signe Vēliņa: “Mums šķiet, ka tas ir ļoti nozīmīgi Latvijai. Raula ideja kaut ko veltīt Ventspilij ir lielā mērā saistīta ar ieguvumu Latvijai.”

Benta un Anna Marija Latvijā sola atgriezties vēl kādu reizi. Viņām nav jautājumu par to, kāpēc “Villā Langberg” plīno gan Latvijas, gan Ukrainas karogi. Jau pirmajā darbības gadā skaistā ēka, kas atrodas pašā pilsētas centrā – ieprietim Ventspils koncertzālei “Latvija’’-- ir saņēmusi pašvaldības augstāko novērtējumu konkursā par aizvadītā gada labākajiem realizētajiem darbiem arhitektūrā.