Eiropas Parlamenta vēlēšanās svarīga ir katra balss

Tieši pēc mēneša – 8. jūnijā – jau piekto reizi izraudzīsimies deputātus, kuri Latvijas intereses pārstāvēs Eiropas Parlamentā. Statistika gan liecina, ka savu iespēju piedalīties vēlēšanās izmanto vien nedaudz vairāk kā 30 procentu balsstiesīgo, visbiežāk kā argumentu minot, ka tam neredz jēgu. Kā ReTV norāda Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK), svarīga ir katra balss, īpaši šajā ģeopolitiskajā situācijā.

Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām palicis mēnesis. Kā ReTV skaidro CVK, šobrīd visi sagatavošanās darbi noritot pēc plāna. Tomēr uzrunātie iedzīvotāji šķietami par vēlēšanām vēl nedomā. Vairākiem ReTV uzrunātajiem rīdziniekiem svarīgāk par to, kādus pārstāvjus aizsūtīsim uz Eiropu, šķiet dārza darbi, un tas atspoguļojas arī statistikā. Iepriekšējās 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās no 1,4 miljoniem balsstiesīgo vēlēšanās piedalījās vien 33,53%. 

Pēc CVK pasūtījuma pētījumu centra SKDS aprīlī veiktā aptauja liecina, ka noteikti vēlēšanās piedalīšoties 29,5% respondentu, bet 34,3 % sacījuši, ka drīzāk piedalīšoties. No tiem aptaujātajiem, kuri vēlēšanās nepiedalīšoties vai drīzāk nepiedalīšoties, vairums – 35, 6% – respondentu norādījuši, ka tam neredz jēgu, tāpēc labāk palikt malā. CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte: “Es teiktu, ka tā ir sliktākā lieta, ko darīt, jo galu galā mums ir šī lieliskā iespēja katram izteikt savu gribu. Ja mēs to nedarām, kāds cits aizies. Ļoti iespējams, ka tiks ievēlēti indivīdi, kas, iespējams, nemaz nepārstāvēs Latvijas vērtības. Tās vērtības, kas mums katram ir svarīgas. Tā kā tā balss ir ļoti nozīmīga.”

Mūsu vēlēšanu sistēmā ir iespēja kādu kandidātu īpaši izcelt, pievelkot plusiņu vai arī izsvītrot, bet, ja izsvītroti būs visi kandidāti, vienu balsi saņems attiecīgā saraksta partija. Arī aizbildināšanās par aizņemtību vēlēšanu dienā nav arguments, jo vēlešanu iecirkņi durvis vērs jau sestajā jūnijā. Saulīte: “Tā nav balsu nodošana glabāšanā. Tā ir iepriekšēja īsta balsošana. Tas ir 6. un 7. jūnijs – ceturtdiena un piektdiena. Ir dažādi laiki. Un tad, protams, 8. jūnijs – visa diena, kad mēs balsojam.”

Atšķirībā no citām vēlēšanām 8. jūnijā visi 945 vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā. Kā skaidro Saulīte, vēlēšanu rezultāti gan būšot zināmi tikai pēc nākamās dienas pulksten 23.00, kad slēgts būs pēdējais vēlēšanu iecirknis Eiropā. Eiropas Parlamenta vēlēšanās ikviens balsstiesīgais savu izvēli var izdarīt jebkurā vēlēšanu iecirknī. Personas identificēšanai derīgas būs gan pases, gan ID kartes.