Arī Cēsis raksta pasaules diktātu latviešu valodā

Vairāk nekā pusotrs tūkstotis cilvēku aizvadītajā nedēļas nogalē mēģināja pārbaudīt un stiprināt savas zināšanas latviešu valodā, rakstot jau devīto pasaules diktātu latviešu valodā. Šī iniciatīva ik gadu piesaista interesentus ne vien Latvijā, bet arī ārzemēs. Šogad klātienē diktāts norisinājās 11 Latvijas pilsētās, arī Cēsīs.

Šogad diktāta tekstu “Izdomāt diktātu” radījis rakstnieks Māris Bērziņš, to lasīja Latvijas Nacionālā teātra aktrise Agnese Budovska. Cēsīs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu studiju un zinātnes centrā pasaules diktātu latviešu valodā bija ieradušies rakstīt vairāk nekā 10 cilvēku. 

Diktāta laikā telpā valdīja domīgs klusums. Pēc tam dalībnieki jau dalījās izjūtās par to, kā tad diktātā veicies. “It kā lasot, klausoties nelikās sarežģīti, bet bija tādas trīs diezgan interesantas vietas, kur sākotnējā variantā ieliku komatu, pēc tam, protams, domāju, ka atkal nevajag, bet atkal tomēr atstāju,” saka rīdziniece Vineta.

Drabešu pagasta iedzīvotāja Sindija: “Es daudz kur nepaspēju teikumus sarakstīt. Komati arī – es īsti tos nezinu.”

Jaunpiebalgas iedzīvotāja Sandra: “Atcerējos skolas laikus. Rociņa notirpa, nav tik ilgi rakstīts ar roku. Bija interesanti, man drusku likās par ātru, dažreiz nepaspēju, bet pēc tam iespraudināju.”

Cēsīs pasaules diktāts latviešu valodā klātienē tika rakstīts jau trešo reizi, bet šī bija pirmā reize, kad to pārraidīja, pieslēdzoties tiešraidei no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Rīgā. 

RTU Cēsu studiju un zinātnes centra direktors Armands Silītis: “Šoreiz mums šī jau ir trešā reize, kad Cēsīs rakstām diktātu uz vietas. Iepriekšējos gadus mums diktēja persona tepat uz vietas, bet šogad izdomājām pieslēgties tiešraidei. Noteikti ir labāk, kad kāds lasa uz vietas, tas noteikti ir efektīvāk, bet gribējās pamēģināt šo te translācijas principu, kā tas arī darbojas, turpmākajiem gadiem, lai to zinātu.”

Kopumā diktātu klātienē rakstījuši 1024 dalībnieki, bet aptuveni 490 izmantoja iespēju rakstīt tiešsaistē. Iesniegtie diktāti netiek vērtēti ar atzīmi, bet – norādot ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaitu. Labāko rezultātu ieguvēji tiks arī apbalvoti.