Aug pabalstu saņēmēju skaits

Kopš 1. oktobra, kad var iesniegt pieteikumus kompensācijām par izdevumiem apkurei, kā arī pieteikties mājokļa pabalstam ar palielinātu koeficientu, klientu skaits pašvaldību pakalpojumu centros un sociālajos dienestos ievērojami pieaudzis. Tomēr īsti sastrēgumi vēl esot tikai priekšā – tie gaidāmi oktobra beigās, novembra sākumā, kad cilvēki saņems apkures rēķinus un sāks lēst, vai ar pašu ienākumiem visam pietiek. 

Valsts atbalsts gaidāmajā apkures sezonā Valmieras klientu apkalpošanas centrā sastaptajai Gaļinai šķiet gaužām mazs, tāpēc viņa ir apbēdināta. Līdzīgu vilšanos pauduši arī citi apmeklētāji, kuri cer saņemt kompensāciju par apkuri; šādu klientu kopskaits šīs nedēļas pirmajās trīs dienās te bijis ap tūkstoti. Valmieras klientu apkalpošanas centra konsultante Santa Jarceva: “Nāk daudzi, bet ir arī vīlušies par šo summu. Teiksim, tie, kas iesniedz par granulām, par briketēm, atmaksas summa ir niecīga uz tā fona, ko viņi samaksā. Mazākais, ko var dabūt, ir 60 eiro, bet par malku un bez čeka. Par granulām, briketēm vajag čeku.”

Kopumā kopš 1. oktobra gan klātienē, gan elektroniskivietnē “e-pakalpojumi.lv” saņemts vairāk nekā 25 000 iesniegumu par kompensācijām izdevumiem par malkas, granulu vai brikešu iegādi. SIA “ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris: “Lielākie novadi, kas iesniedz visvairāk, šobrīd ir Rēzeknes novads, tur ir vairāk kā pusotrs tūkstotis. Otrā vieta – Valmieras novads, vairāk kā 100. 1100. Un trešajā vietā ir Dienvidkurzemes novads. Arī vairāk kā 1100.”  

Lauvas tiesa – 95% šo iesniegumu ir 60 eiro saņemšanai par malku bez čeka, tomēr tas ir tikai viens no pabalsta veidiem, kas pieejams no 1. oktobra: ir arī mājokļa pabalsts, kas šajā apkures sezonā būs sasniedzams lielākam skaitam iedzīvotāju, jo izmainīta tā aprēķināšanas formula. Uz konsultāciju par mājokļa pabalstu Valmieras novadā iespējams pieteikties tikai oktobra beigās, agrāk pieraksts jau pilns. Valmieras Sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Iveta Sokola-Sokolova: “No oktobra palielinoties koeficientam, mēs, protams, prognozējam, ka pieplūdums būs lielāks, jo tas ienākumu slieksnis, ko mēs atstājam mājsaimniecības rokās, ko neaiztiekam, aprēķinot pabalstu, ir lielāks, līdz ar to arī skaidri redzam, ka mājokļa pabalsti tiks aprēķināti vairāk.” 

Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības vadītāja Ina Behmane saka: “Lielākos rēķinus mēs gaidām par oktobri, un tas nozīmē, ka lielākais cilvēku pieplūdums būs jau oktobra beigās, novembrī.”

Pašlaik vēl neesot iespējams prognozēt, vai sociālās palīdzības prasītāju skaits varētu pieaugt trīs vai piecas reizes, taču ir sociālie dienesti, kur jau pieņemti darbā papildus klientu konsultanti. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik