Vēsturiskajā ēkā valda klusums. Atkārtoti izsola Dundagas pienotavu

Pirms vairākiem mēnešiem Dundaga zaudēja savu pienotavu – vienu no senākajām Latvijā, kas drīz būtu svinējusi savu simtgadi. Šopavasar tā nonāca izsolē. Pirmais mēģinājums noslēdzās bez rezultāta. Šobrīd izsludināta otrā izsole, bet nu jau ar lejupejošu soli. Tās sākumcena ir 245 000 eiro.

Izsolē piedāvā iegādāties zemesgabalu 0,39 hektāru platībā un uz tā esošās būves, kooperatīvam piederošos pamatlīdzekļus, kas bija nepieciešami saimnieciskajā darbībā, un sešas preču zīmes, kuras reģistrētas Patentu valdes Preču zīmju reģistrā.

Šobrīd vēsturiskajā ēkā valda klusums – tajā kooperatīvs apturēja darbību pērnā gada jūlijā, septembrī tas pasludināts par maksātnespējīgu. Kooperatīva “Dundaga” valdes priekšsēdētājs, lauksaimnieks Jānis Zadiņš uzskata, ka pienotavas stāsts var turpināties, taču jāsakrīt vairākiem apstākļiem – jaunajam īpašniekam jābūt skaidrai idejai, pieejamam finansējumam vai spējai to piesaistīt. “Ja runājam par tādu profilu, kāds līdz šim ir bijis, tad tas būtu grūti izdarāms. Tradicionālus piena produktus ražot, domāju, būtu pietiekami izaicinoši tīri no rentabilitātes viedokļa un konkurences cīņas, bet piena produktus ar augstāku pievienoto vērtību, kādus nišas produktus, tas varētu būt variants, ko attīstīt. Var neaprobežoties, protams, tikai ar, kā tas līdz šim bijis, piena produktu ražošanu. Tur var būt jebkāda veida pārtikas ražošana, raudzēti dzērieni… Tikai ar izdomu un ideju cilvēki vajadzīgi.”

Vietējie pārdzīvo un atzīst, ka līdz ar pienotavas slēgšanu izrauts gabaliņš no sirds. Ja būtu finansējums, paši labprāt ēkā atgrieztu dzīvību. “Šai vietai ir perspektīva, es uzskatu. Bet viss atduras diemžēl resursos. Tie nav 30 un tie nav trīs tūkstoši, bet tie ir vismaz 300 000 plus vēl tikpat. Jo tu nevari šeit sākt ar kaut kādu mazumiņu. Šeit ir uzreiz visa ēka, ar ko tev kaut kas jādara. Mans redzējums, kā šeit varētu izskatīties, pie sevis domājot, ir atvērtā tipa tūrisma iestāde – piena vēstniecība –, kur ražo piena produktus. Blakus ir kāzu vieta, var atnākt jaunais pāris, var uztaisīt savu pirmo siera rituli, ko pēc gada atnākt un saņemt,” saka dundadznieks Kārlis Kantsons.

Izsole noslēgsies pēc trim nedēļām – 13. maijā.