Baiks: kaut ko tik nesaprotamu es dzīvē neesmu redzējis

Valmieras novada pašvaldība turpinās īstenot industriālo teritoriju attīstības projektu, paredzot finansējumu no pašvaldības budžeta līdzekļiem, piesaistot aizņēmumu no Valsts kases, tā domes deputāti vienbalsīgi lēma domes ārkārtas sēdē. 

Jau ziņots, ka pagājušā nedēļā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības Valmieras novada pašvaldībā. KNAB rīcībā ir informācija, ka Valmieras pašvaldības amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, kopā ar vairāku uzņēmumu pārstāvjiem veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldība tās īstenotā projektā prettiesiski iegūtu vairāk nekā četru miljonu eiro ERAF finansējumu. 

Valmieras novada domes ārkārtas sēdē šodien mērs Jānis Baiks norādīja, ka, viņaprāt, KNAB veiktās darbības pašvaldībā bija nepamatotas. Ja bija kādas šaubas, visu šo procesu, varēja pārbaudīt citā izmeklēšanas veidā, neradot neērtības un reputācijas riskus pašvaldībai. Baiks arī teica, ka kopš tā brīža vienīgais oficiālais saņemtais dokuments ir šonedēļ saņemtā vēstule no Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, kas Valmieras novada pašvaldībā ir apturējusi fonda finansējumu. Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Mums ir šonedēļ jāsniedz informācija. Vai un kāda ietekme uzsāktam procesam ir uz projekta īstenošanu – vai projekts tiks īstenots atbilstoši plānotajam, vai šis process ir ietekmējis projekta pilnu pabeigšanu līdz nākamā gada 15. martam, vai pašvaldībai pietiks finanšu līdzekļi, lai pabeigtu projekta darbības saistībā ar to, ka finansējums šopbrīd tiek apturēts. To, ko jau es esmu publiski teicis, pilnībā noraidu visas šīs apsūdzības, kas ir, jo kaut ko tik nesaprotamu, piedodiet, es dzīvē neesmu redzējis.”

Par projekta turpināšanu pašvaldībā norāda, lēmuma pamatojumi ir vairāki; viena no pašvaldības funkcijām ir sekmēt saimniecisko darbību pašvaldības teritorijā un sniegt tai atbalstu. Baiks: “Šajā brīdī mums ir ļoti būtiski šo projektu pabeigt. Jo uzņemtās saistības, kas ir pret uzņēmumu, kas šeit būs, gan uzņemtās saistības pret Eiropas Savienību. Tas nozīmē, ja mēs nepabeidzam, jebkurā gadījumā zaudējumi ir daudz lielāki. Mēs riskējam ar daudz lielāku naudu. Bet šobrīd mums nav bijis laika sagatavoties, jo visi šie procesi ir bijuši ļoti strauji. Mums ir bijis strauji jāreaģē un jāiet uz priekšu, tapēc arī aizņēmums šobrīd tiek minēts par pilnu summu, kurā ir iekļauti plānotie Eiropas Savienības līdzekļi. Skatoties no tā, kā šī lieta beigsies, jautājums – nauda atnāks līdz šim novadam vai neatnāks.”

Sēdes laikā Jānis Baiks arī precizēja, ka projekta kopējā vērtība ir 6,8 miljoni eiro, no kuriem 4,2 miljoni ir Eiropas finansējums, bet uz ražošanas ēku attiecas 1,85 miljoni Eiropas finansējums. Ja projekts netiek turpināts, tas draud ar to, ka 4,2 miljoni eiro tiks prasīti atpakaļ, lai gan šobrīd ir saņemti 3,4 miljoni. Par aizņēmumu no Valsts kases, lai projektu turpinātu, domes priešsēdētājs norāda, ka vēlreiz tiks izvērtēti visi budžeta ieņēmumi un izdevumi. “Viennozīmīgi arī samazināsim šo kopējo aizņēmuma summu par to, ko varēsim atrast neizmantotajos līdzekļos, vai arī papildus šobrīd ļoti labi pildās iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Attiecīgi pie šī lēmuma mēs vēlreiz atgriezīsimies, šis ir tas signāls, ka mēs esam pieņēmuši divus ļoti svarīgus lēmumus, ka projektu turpinām un projektam ir finansējums, lai mēs visu šo pabeigtu.”

Jānis Baiks arī informēja, ka pašvaldības kredītportfelis ar plānoto aizņēmumu nākamgad ir 10,4%, bet pieļaujamais portfelis ir 20%.