Vidzemē un Latgalē augļkokus un krūmus stipri skārusi salna

Aizvadītajā naktī gaisa temperatūra Vidzemes augstienē noslīdzēja līdz pat zem -5 grādu atzīmes. Pēc Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoloģijas centra (LVĢMC) datiem, tas ir jauns 9. maija aukstuma rekords. Par salnu radīto postu lielas bažas ir augļkopjiem, kuri daudzviet nakti pavadīja, cenšoties ziedošos augļokus pasargāt no sala. 

Spēcīgākās salnas aizvadītajā naktī fiksētas Madonas un Zosēnu apkārtnē, kur LVĢMC novērojumu stacijās fiksēti mīnus 5,5 grādi. Savukārt Rēzeknē gaisas atzdzisa līdz mīnus 5,1 grādam. 9. maija aukstuma rekords fiksēts arī Dagdā, Alūksnē un Gulbenē. LVĢMC sinoptiķe Laura Rubane: “Jau otrdien valsts teritorijā pakāpeniski ieplūda vēsāka gaisa masa nozZiemeļaustrumiem, tamdēļ bija izsludināts salnas brīdinājums gan naktī uz trešdienu, gan uz ceturtdienu. Ja naktī uz trešdienu tika izsludināts dzeltenais brīdinājums visā valsts teritorijā, tad jau naktī uz ceturtdienu dzeltenais brīdinājums bija valsts centrālajos un austrumu rajonos, bet austrumu daļā tika arī izsludināts oranžais brīdinājums par ļoti stiprām salnām, tādas tika arī novērotas.”

Par salnu nodarīto kaitējumu nobažījušies augļkopji, īpaši jau Vidzemē un Latgalē. Latvijas Augļkopju asociācijā ReTV norāda, ka sals visvairāk skāris maija sākumā ziedošos augļkokus, kā ķiršus un bumbieres. Vietās, kur salnas bijušas visstiprākās, augļkopji mēģinājuši ziedošos augļkokus pasargāt, tos apsmidzinot ar ūdeni. “Šogad dārzos ir tādi rādītāji, ka būtu ļoti lielas ražas. Viss ir vienos ziedos, sākot ar ogulājiem, beidzot ar ābelēm. Viena daļa, kas pagājušajā gadā nosala, atpūtās, uzņēma barības vielas un saveidoja pumpurus, tagad būtu tas bagātais ražas gads. Pabojās varbūt kādus 20 līdz 30% ziedu, tas vēl nekas, augļi būs lielāki un varēs izdzīvot. Bet tiem, kam bija šie -7 un -5 grādi, tur būs nosaluši visi, tur cilvēki ir izmusimā.”

Tikmēr sinoptiķi prognozē, ka tuvākajā naktī gaisa tempartūra būs no +4 līdz +9 grādiema, arī turpmākajās naktīs postošas salnas vairs netiek prognozētas.