Balzams dvēselei. Ogres specializētajām darbnīcām jau gads

Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un invaliditāti arvien aktuāls jautājums ir par darba iespējām Latvijā. Lai viņi varētu strādāt, ir nepieciešams praktizēt darba iemaņas, kas prasa daudz vairāk piepūles un laika nekā citiem. Tāpēc viens no veidiem, kā to darīt, ir specializētās darbnīcas, kas nodrošina veicinošas aktivitātes, darba iemaņu apguvi, darba vietu un speciālistu atbalstu. Ogrē tām nupat apritējis gads. 

Viktors ir viens no specializēto darbnīcu klientiem Ogrē, kurš strādā keramikas darbnīcā. Pasniedzēja atminas, kad zēns pirmo reizi ieradās, viņš nerunāja un ļāva sev tuvoties tikai no attāluma. Tagad Viktors ir viens no runātīgākajiem un draudzīgākajiem darbnīcās. Viņš uz tām brauc katru dienu no Suntažiem un gandrīz nevienu reizi nav izlaidis. Kā viņš pats ar smaidu atzīst, ir sevi jārūda un jāmācās disciplīna.

Ogres specializēto darbnīcu keramikas pasniedzēja Sabīne Irbēna: “Visi šī gada laikā esam kļuvuši citādāki. Un arī šie cilvēki. Ir ļoti jānopelna viņu uzticēšanās. Es ticu, ka viņi jūt, ka viņi ir ļoti pieņemti un ļoti mīlēti šeit.”

Ogrē piedāvā četras specializētās darbnīcas – Sveču, ziepju izgatavošanas, keramikas, rokdarbu un kokaspstrādes. Katrā strādā septiņi vai astoņi jaunieši. Vispieprasītākā šobrīd ir keramikas darbnīca. “Mēs veidojam suvenīrus, sveču paliktņus, virpojam krūzes, taisām vēja zvanus. Bet es redzu, ka viņi var vairāk, un es lieku darīt viņiem mazliet vairāk,” saka Sabīne Irbēna.

Specializēto darbnīcu vadītāja Zanda Vītola ReTV atklāj, ka šī gada laikā ir sasniegti būtiski rezultāti. Jaunieši ir kļuvuši daudz drošāki un pārliecinātāki par sevi. “Katrs pieaudzis cilvēks grib strādāt. Viņš grib dot savu pienesumu sabiedrībai, un tas ir tik svarīgi. Un mēs ļoti priecājamies par to, ka, ejot projām, viņi vienmēr atsveicinās un saka tā: “Es rīt būšu darbā”. Tas ir tāds kā balzams dvēselei. Es saprotu – tas, ko mēs daram, ir ļoti vajadzīgs.” 

Darbnīcas ir paredzētas 24 cilvēkiem, šobrīd tajās strādā 28. Tomēr Zanda Vītola atzīst, ja vēl kādam rastos vēlme strādāt darbnīcās, tiktu meklēti risinājumi, kā to īstenot. “Kad nodarbinātības jautājums ir ļoti sarežģīts mūsu cilvēkiem ar invaliditāti, tad šīs specializētās darbnīcas, manuprāt, ir ļoti fantastiska iespēja viņiem nākt, strādāt, darboties, pierādīt sevi, būt vajadzīgiem.”

Specializētās darbnīcas Ogrē darbojas kopš pagājušā gada maija.#SIF_MAF2023