Daudzi iedzīvotāji deklarāciju iesniegšanu salīdzina ar loteriju

No šodienas sākusies gada ienākumu deklerāciju iesniegšana par 2022. gadu. Sākoties darba dienai, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) bija iesniegti desmit procenti no visām plānotajām deklarācijām, bet pulksten divpadsmitos jau bija saņemtas 180 000 deklarācijas.

Vēl īsi pirms pusdienas laika pieslēgšanās Elektroniskās deklarēšanās sistēmai bija lēnāka, nekā ierasts, tomēr sistēma strādāja. Kā ReTV skaidro VID pārstāve Inita Kabanova, iemesli, kāpēc cilvēki vēlas iesniegt deklarāciju pirmajās minūtēs un stundās, visticamāk, katram ir savi, bet steigai pamata neesot. “Tiem, kam deklarācija ir jāiesniedz obligāti, tas jāizdara līdz 1. jūnijam.”

Daudzi iedzīvotāji deklarāciju iesniegšanu gan salīdzina ar loteriju, jo nekad jau īsti nevar zināt – saņemsi atpakaļ pārmaksāto nodokli vai izrādīsies, ka jāpiemaksā pašam. VID statistikas dati par pagājušo gadu liecinot, ka atpakaļ naudiņu saņēmuši 81% deklarāciju iesniedzēju. 6% rezultāts bijis nulle, bet 13% nācies piemaksāt. Visbiežāk šādā situācijā nonākot cilvēki, kuri gada laikā mainījuši darbu vai papildus strādājuši vēl kādā darba vietā.

Kabanova: “Latvijā mazākiem ienākumiem ir paredzēti atvieglojumi. Ja mazi ienākumi, līdz konkrētam slieksnim ir neapliekamais minimums, par kuru nodokli nerēķina. Tai daļai, par kuru rēķina nodokli, ir mazāka likme. Tajā brīdī, kad kopējie ienākumi par visu gadu pieaug un tie sliekšņi ir pārsniegti, pēc deklarācijas sanāk, ka jāatmaksā atpakaļ. Ja vidēji mēnesī ir vairāk par 1667 eiro, tajā brīdī mainās likme no mazās uz lielo. Ja mēnesī ir vairāk par 1800 eiro, tajā brīdī vairs nepienākas neapliekamais minimums.”

Gada ienākumu deklarācijas var iesniegt ne tikai Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā. Cilvēki, kuriem nav pieejams internets vai trūkst prasmju, var lūgt ģimenes locekļu palīdzību vai ienākumu deklarāciju iesniegt kādā no 170 valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.