Dažos novados par apturēto ostu likumu nav parakstījies neviens iedzīvotājs

Latvijā pašlaik notiek parakstu vākšana, lai ierosinātu tautas nobalsošanu ar mērķi apturēt grozījumus likumā par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības modeli, paredzot lielāku valsts iesaisti. Tiesa gan - vēlētāju aktivitāte patlaban ir ļoti zema: dažos novados nav parakstījies neviens balsstiesīgais iedzīvotājs.

Gulbenes novadā tiesības parakstīties par Valsts prezidenta apturēto likumu ir vairāk nekā 16 tūkstošiem iedzīvotāju. Līdz šim šo iespēju vienā no divām parakstu vākšanas vietām novadā izmantojuši tikai divi balsstiesīgie.

Gulbenes ielās ReTV Ziņu uzrunātie ļaudis vispirms pauž, ka nezina, par ko tagad Latvijā notiek parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai. Vien, pieminot grozījumus ostu likumā, cilvēki atzīst, ka šo to ir dzirdējuši.

Gulbenes novada vēlēšanu komisijas sekretāre ReTV Ziņām stāsta, ka bijuši arī cilvēki, kuri iepazinušies ar parakstu vākšanas materiāliem, bet parakstījušies nav. Pārsvarā gan tie ir ļaudis, kas apmeklē pašvaldības iestādes, interesi izrāda vien garāmejot. Taču Laima Priedeslaipa, Gulbenes novada vēlēšanu komisijas sekretāre, atzīst, ka arī iepriekš novadā vēlētāju aktivitāte nav bijusi augsta. “Pēdējās vēlēšanās, salīdzinot ar citiem Latvijas novadiem, mums ir zema aktivitāte.”

Pirmajā parakstu vākšanas nedēļā tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem grozījumiem ostu likumā Latvijā parakstījušies nedaudz vairāk nekā 850 iedzīvotāji, tas ir vien 0,05% balsstiesīgo iedzīvotāju. Aktivitāte novados ir dažāda. Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs: “Augstākā tā ir Ventspilī, kur ir vienīgā vieta, kur virs 1%, bet citur nepārsniedz 0,3%, ir arī 0.”

Neviens paraksts šobrīd nav saņemts Līvānu, Varakļānu, Valkas un Saulkrastu novados. Lai tautas nobalsošanu ierosinātu, nepieciešams vairāk nekā 150 tūkstoši parakstu. To vākšana turpināsies līdz 8. aprīlim. Kopumā šim mērķim atvēlēti 800 tūkstoši eiro. “Mana prognoze ir, ka pēdējā nedēļā varētu būt augstāka parakstīšanās aktivitāte. Cik būs beigās, grūti pateikt,” saka Ritvars Eglājs.

Eglājs nenoliedz, ka šī parakstu vākšana vēsturē varētu ieiet ar viszemāko aktivitāti. Iedzīvotājiem jāzina, ka parakstīties jādodas, lai ierosinātu tautas nobalsošanu ar mērķi apturēt iecerētos grozījumus likumā par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības modeli. Ja vēlētāji atbalsta šo likumu, parakstīties nav jāiet.