Dekolētais angļu fajanss Durbes pilī

Tukuma novada Durbes pilī apskatāma izstāde “Zili baltās pasaules valdzinājums”. Tajā eksponēti 18.- 20. gadsimta sākumā ražoti dekolētā angļu fajansa trauki. Dekolētais fajanss ir lietišķi dekoratīvās mākslas nozare, kurā ar īpašu tehnoloģiju tika apdrukāti fajansa trauki. Starp daudzajiem eksponātiem apskatāms arī kādreiz brāļiem Kaudzītēm piederošais dekolētais angļu fajansa šķīvis.

Durbes pils izstāžu zāles šoreiz uzmanību pievērš ar zilajiem toņiem. Tā saucas arī izstāde “Zili baltās pasaules valdzinājums”, jo, kā stāsta mākslas vēsturniece un izstādes kuratore, zilā krāsa dekolētā fajansa trauku dekorēšanas tehnikā esot galvenā. “Kobalta pigments ir karstumizturīgs. Tas iztur to temperatūru, kas nepieciešama apdedzināšanai. Vispirms apdedzina traukus, kad tie ir neglazēti, to masu, pēc tam apdedzina ar ornamentu. Zilais pigments ir tā krāsa, kas iztur,” saka Ina Līne mākslas vēsturniece, izstādes kuratore. Dekolētais fajanss ir 18. -20. gadsimta lietišķi dekoratīvās mākslas nozare, kur fajansa trauku virsmas rotātas ar mehāniski pavairotiem grafiskiem dekoriem jeb dekoliem. Dekolētā fajansa dzimtene esot Anglija, tomēr tas gan lietots, gan ražots arī Latvijā. Arī izstādē apskatāmas arheoloģiskajos izrakumos Latvijā atrastas trauku lauskas. Līne: “19. gadsimtā dekolēto fajansu ražoja arī citviet Eiropā, tai skaitā arī Latvijā. Kuzņecova manufaktūra, kas ražoja porcelānu, bet arī fajansu un dekolētu fajansu. Kas ir interesanti, ka ļoti, ļoti ar Anglijai raksturīgiem ornamentiem – dekoliem. Pat daži ir patentēti Anglijā.”

Izstādē apskatāms arī kāds ļoti īpašs šķīvis, kas izgatavots kādā mazā manufaktūrā Latvijā, kas pastāvējusi ļoti īsu periodu. “Šķīvis ir piederējis brāļiem Kaudzītēm. Es baidos kļūdīties, bet man liekas, ka tas ir vienīgais Rudakovu manufaktūras priekšmets, kas Latvijā ir apzināts,” saka Līne.

Dekolētais fajanss tika uzskatīts par rūpniecisku produktu, jo tikai dekola prototipos tika izmantoti mākslinieku darbi. Vēlāk, tehnoloģijai attīstoties, vienkrāsaino dekolu varēja papildināt ar zeltījumu vai citas krāsas dekolu. Izstādē, kas Durbes pilī būs apskatāma līdz nākamā gada martam, eksponēti priekšmeti no 13 muzejiem un divām privātkolekcijām. Galvenokārt tie ražoti 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā, tomēr vecākie no tiem jau sasnieguši trīs gadsimtus senu vēsturi.