Gada pirmajā pusē paredzēts sākt "Laflora" vēja parka būvniecību Kaigu purvā

Šī gada pirmajā pusē paredzēts sākt uzņēmuma "Laflora" vēja parka būvniecību Kaigu purvā, Jelgavas novadā, aģentūru LETA informēja SIA "Laflora" pārstāvji.

Pērnā gada nogalē Jelgavas novads izsniedzis būvatļauju kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmumam "Laflora" 90 megavatu (MW) vēja parka būvniecībai Kaigu purvā, līdz ar to noslēgusies projekta plānošanas fāze un sākas projekta realizācija. Būvdarbus "Laflora" vēja parkā plānots sākt šī gada pirmajā pusē, bet elektroenerģiju ražošanu - 2025.gadā.

Noslēgta arī vienošanās ar AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) par 90 MW jaudas pieslēguma izbūvi pārvades tīklam, kam 2022.gadā izstrādāts un saskaņots būvprojekts. Pieslēguma izbūvi plānots sākt vienlaicīgi ar vēja parka būvdarbiem.

Šobrīd norit vēja parka iestatījumu un darba režīmu saskaņošana ar dažādām institūcijām.

Vēja parka projektu attīsta kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmuma "Laflora" meitasuzņēmums "Laflora Energy" sadarbībā ar vēja parku attīstītāju SIA "Windy".

"Laflora Energy" valdes loceklis Uldis Ameriks norāda, ka šādu liela mēroga projektu attīstība ir sarežģīta, bet vienlaikus sniedz arī jaunas iespējas. Vēja parka projekts ir paplašināts ar otro kārtu, kas paredz vēja un saules hibrīdelektrostaciju izveidi Kaigu purvā ar papildus vēl 110 MW plānoto uzstādīto jaudu, ko attīstītāji ir rezervējuši AST. Tas nozīmē, ka kopējā atjaunīgās enerģijas jauda Kaigu purvā nākotnē sasniegs 200 MW.

Kā skaidro "Windy" pārstāvis Aleksejs Mitušovs, ņemot vērā sarežģīto situāciju enerģētikas sektorā, attīstītājs meklē veidus, kā pēc iespējas paātrināt projekta realizāciju, lai varētu sākt piegādāt bezizmešu elektroenerģiju. Iepriekšējā gadā "Windy" veicis visu veidu inženierizpēti, lai atrastu optimālākos tehniskos risinājumus turbīnu pamatiem, pievedceļiem.

Šobrīd norisinās noslēdzošās sarunas ar potenciālajiem stratēģiskajiem partneriem par investīciju piesaisti projektam. Investīcijas vēja parkā pārsniegšot 120 miljonus eiro.

Ameriks skaidro, ka šis projekts ļaus sasniegt "Laflora" klimatneitralitāti līdz 2030.gadam, ne tikai pilnībā kompensējot kūdras ieguvē un pārstrādē radītās SEG emisijas, bet arī dos iespēju radīt platformu tālākai ilgtspējīgai visa Zemgales reģiona attīstībai.

Jau ziņots, ka Jelgavas novada Kaigu purvā 25 gadus saimnieko viens no Latvijas lielākajiem kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmumiem "Laflora", nodarbinot 290 vietējo iedzīvotāju, lai ražotu kūdras substrātus dārzkopībai, mežsaimniecībai un lauksaimniecībai. Kaigu purvā kūdras ieguve noslēgsies tuvākajos gados, tāpēc tiek meklēti citi zemes izmantošanas veidi un iecerēta vēja elektroenerģijas parka izveide.

Jelgavas novada dome un arī Jelgavas domes deputāti 2021.gadā akceptēja "Laflora" ieceri Kaigu kūdras purvā Līvbērzes pagastā būvēt vēja elektrostaciju parku.

"Laflora Energy" reģistrēta pērn 13.maijā un tās pamatkapitāls ir 100 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

"Laflora" reģistrēta 1995.gadā un tās pamatkapitāls ir 332 138 eiro. Kā informē uzņēmuma pārstāvji, "Laflora" apgrozījums pērn bija 23,4 miljoni eiro. "Laflora" lielākais īpašnieks, kuram pieder 51% daļu, ir 15 Latvijas iedzīvotājiem piederošā SIA "Svētvalde", savukārt pa 24,5% "Laflora" daļu pieder Vācijas pilsoņiem Markusam un Ludgeram Roenkoliem.


Foto: Freepik