Gaidāms daļējs Saules aptumsums

Tas prieks un gods redzēt pilnu Saules aptumsumu ir vien retajam, taču daudz lielāka ir iespēja novērot parādību, kad Mēness Sauli aizklāj daļēji. Publiskajā telpā jau šobrīd vērojamas diskusijas par rīt, 25. oktobrī, gaidāmo aptumsumu. Uz ko cerēt un kā sagatavoties? 

Jau rīt daudzi entuziasti Latvijā vēros aptumsumu – gaidāms, ka dienas vidū Mēness aizsegs aptuveni 60% Saules diametra. “Paskatoties laika prognozi, laikam jau nebūs. Kaut kur Kurzemē ir vēl kaut kādas cerības kaut ko cauri mākoņiem redzēt, bet šeit, Vidzemē, izskatās diezgan bezcerīgi, bet tehniku es sagatavošu. Teleskops būs pa rokai, fotoaparāts būs pa rokai, ja nu tomēr,” saka astronomijas entuziasts Jānis Šatrovskis.

Šāda parādība Latvijā novērojama vien reizi divos līdz sešos gados. Šoreiz aptumsums Rīgā sāksies apmēram 12.20 un maksimālo fāzi sasniegs 13.23. Tuvāk austrumiem kulminācija būs pāris minūtes vēlāk, taču Kurzemes pusē – nedaudz agrāk. Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills saka: “Piemeram, Liepājā maksimālā fāze būs trīs minūtes ātrāk – 13.20, bet Valkā būs minūti vēlāk nekā Rīgā. Vēl ir atšķirība arī – cik ilgi Saule būs aizsegta ar Mēnesi. Kurzemē tas būs mazāk, bet Vidzemē tas būs mazliet vairāk par tiem 60%.”

Jāpiemin gan, ka ar neapbruņotu aci šo parādību nevarēs saredzēt. Astronomijas biedrība arī aicina būt piesardzīgiem. Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills saka: “Mēs visi labi zinām, kas notiek, ja ar palielināmo stiklu sakoncentrē saules gaismu. Var iededzināt kokā robu, aizdedzināt papīru, tādēļ nekādā gadījumā nelietojiet tālskati, binokli, teleskopu, skatoties pa tiešo saules gaismā. Jums neatgriezeniski tiks sabojāta redze.”

Arī vecu kompaktdisku, diskešu un stiklu kvēpināšana neesot droša, tādēļ vislabāk vērojumus veikt, izmantojot īpašus filtrus, speciālas brilles vai projekcijā.

Mārtiņš Gills saka: “Caur tiem pašiem tālskatiem, binokļiem. Tos var nopozecionēt tā, ka tie ir pavērsti pret Sauli, bet mēs novietojam 30-40 cm attālumā no šī binokļa okulāra papīra lapu, tad tur būs redzams saules attēls. Izskatīsies tāds teju kā vai pīrādziņš.”

“Vēl viena opcija ir izmantot mazu spoguli. Ja spogulis ir lielāks, tad izgriezt kartonā caurumiņu nelielu, eiro izmērā, tad tā kā pagriezt pret Sauli, tad to sauleszaķīti spīdināt uz gaišas sienas lielā attālumā, arī redzēs saules diska sirdi,” saka astronomijas entuziasts Jānis Šatrovskis.

Astronomijas biedrības pārstāvji aicina sociālajos medijos dalīties ar fotogrāfijām, izmantojot tēmturi “#saulesaptumsums”. Daudzviet Latvijā aktīvīsti rīt organizē arī kopīgu vērošanu, piemēram, Mazsalacā, Ventspilī un Liepājā. 

 


#SIF_NVZ2022